Методи за лечение и предпазване от заболявания на пчелите акарапидозом

В момента пчелари успя да предотврати бързото разпространение в света на такива опасни заболявания като акарапидоз пчелите: симптоми и лечение на заболявания, вече са добре проучени и са взети мерки дават траен положителен резултат.

Акарапидоз за първи път е бил открит от работници на пчелите в началото на ХХ век в южната част на Великобритания, на остров Уайт. Загадъчен мор постепенно се е разпространил в целия пчелин, и доведе до смъртта на неговите обитатели. В рамките на следващите година и половина десетки години мор продължава да се разпространява, но причината си остава невыясненной.

И само през 20-те години, най-накрая, е установено, че болестта се причинява от микроскопичен кърлеж, селящимся в трахеях перепончатокрылых. Паразитът се нарича Acarapis Woodi (Акарапис Уди) в чест откри го энтомолога: буквално името се превежда като „пчелен кърлеж Уди“.

До края на миналия век Acarapis Woodi продължава уверено да се разпространява по целия свят, докато заплашва энзоотией – поражение на всички пчеловодческих на домакинствата в населеното място. Персонално отношение към симптоми на болестта и навременни мерки за нейното лечение и профилактика на доведоха до това, че в момента тя има само фокусна разпространение.

Освен това, някои изследователи смятат, че в резултат на естествена селекция перепончатокрылые са станали по-устойчиви на поражения Acarapis Woodi.

Симптомите на агресивни лезии

На акарапидоз показват характерни промени в поведението перепончатокрылых.

  1. През пролетта при отваряне на кошера пчелар открива на дъното на голямо количество мъртви насекоми – podmore, както и следи от диария.
  2. При първите пролетни облетах засегнатите пчелите не могат да се издигат във въздуха, пълзят по миграционния дъска и да падне на земята, при контакт с травинку не могат да с нея да се приземят на земята се събират в шепа и упорито вести. Така че акарапидоз на професионален език пчелари се нарича ползучкой.
  3. Крилата при пациенти насекоми растопыриваются и выворачиваются в различни посоки. Това явление се нарича раскрылицей.
  4. В дните на лятното мед реколта брой на болните насекоми като че ли намалява, но това е само видимост: те просто не се връщат у дома, погибая далеч от пчелина. След продължителен период на застудяване и „нерабочих“ дни отново са открити на територията на шепа пациенти, бавно се промъква, ет. Болест, поразившая пчелите в видеакарапидоза, се проявява в по-лошия и слабост на семейството, видно есента на нейната продуктивност, и в края на краищата води до смъртта.
  5. През зимата при слушане на кошера се усеща значително безпокойство на жителите му.

Причини за заболяването

Инвазивное поражение, произведени прозрачна кърлеж размер не по-175 микрона, което изключително затруднява диагностика на заболяването. Нашествието се развива по следната схема:

  • оплодената женска паразита чрез дыхальце прониква в трахеята на насекомите и снася от 5 до 11 на яйца;
  • през 11-12 дни вылупливаются ларви;
  • още около две седмици паразит достига възрастни размери;
  • пълен цикъл на живот Акарапис Уди е до 40 дни;
  • клещи пробива стената на трахеята и се хранят с гемолимфой – тъканната течност, играющей роля на кръвта и лимфата от безгръбначни;
  • с течение на времето паразити затънаха дълбоко в трахеята, удря всички нови области. При микроскопично изследване може да се види, че трахея изумена, кръвоизливи, се превръща в кафяв цвят, запушен секрети от паразити и техните тельцами. Дъх на насекомото е трудно, хитин в основата на крилата, омекотява, се развива парализа на гръдните мускули. След известно време идва смъртта.

Как става заразяването

Акарапидоз засяга младите пчели работнички на възраст 2-4 дни, тъй като те имат защитни ресничките на дихателния апарат меки и не пречат на проникването на кърлеж вътре. От тях инфекцията се разпространява към други членове на семейството, на търтеи и по – нататък- на пчелното матката.

На един насекомом може да паразитират до 150 кърлежи. При неговата смърт, паразити живеят в трупике още почти седмица. Рак се определя от потомство – личинкам и куколкам – кърлеж не е в опасност, и може да се използва за усилване на здрави семейства.

Акарапидоз много инфекциозни и по време на сезона се засилва през пролетта и есента, по време на периоди на количествено увеличаване на младите хора.

  1. Инфекция се появява, когато оплодената женска Акарапис Уди излиза от трахеята нея болен перепончатокрылого и се прикачва към него хитиновому волоску. При контакт насекоми един с друг паразит переползает на здравословна индивид и прониква в дихателните пътища.
  2. Блуждающими пчели, трутнями и подсаженными дами инфекцията се предава от едно семейство на друго. Особено опасно е кражба на пчелите, която може да започне в пчелина при неблагоприятни метеорологични условия или недостиг на угодьях за събиране на нектар. В този случай, по-слаби общности, не само да останат без мед и прикорма, но и силно засегнати от кърлежи.
  3. В пълна готовност да възникнат по време на зимуване, при тясно сътрудничество насекоми помежду си в пчелином клуб.
  4. Ако навреме не се вземат мерки, акарапидоз засяга целия пчелин, а след това и на други пчелини в страната до 5 км.

Трудности диагностика

Акарапидоз – коварна болест. В първите 3 и 5 години след първичната нашествия през нея безшумно, на покрива за рой рой, пчелин, за пасекой, и пчеларя забелязва проблем, когато се проявяват симптоми на заразяване, най-малко половината от неговите отделения.

Но тези симптоми не винаги е ясна, и да потвърди наличието на Acarapis Woodi може да ветеринарен лекар, след разглеждане с лупа трахеята на засегнатите лица. Но окончателната диагноза може да се постави само при лабораторно микроскопично изследване.

За потвърждаване на диагнозата пчелар трябва да изпрати в лабораторията със своето стопанство в 1 проба от всяко семейство. В проба трябва да бъде от 30 до 50 лица. На изследване подлежат само пресни лица – живи или починали преди.

  • в началото на пролетта при отваряне на кошера пчелар почиства го от дъното на зимния podmore, а след няколко дни и изважда от дъното на пресни трупики, сгъва ги в спичечную кутия или плик. След това всички проби са подредени в кутия и се изпраща в лаборатория;
  • по време на първото прелитане на пролетта за подготовката на пробите се събират живи пълзене по земята пчели;
  • в топлите месеци на годината, в активния период от живота на пчелните кошери, проба се приготвя от живи пчели, събрани от мобилен рамка;
  • за проби не може да се използва найлонови торбички – в тях насекоми тялото се разложи. Кутия с пробами задължително се снабдява с придружително писмо, с посочване на имената и адресите на пчеловодческого стопанство, от време на вземане на проби и признаците на проява на вредители;
  • в лаборатория, под микроскоп проучени трахеята лица от материалите на проби. Самите акари се виждат само при много силно увеличение, но промяната на цветовете трахей също е доказателство за паразитози. Нормален цвят – светъл, жълт, кафяв или почти черен на цвят потвърди наличието на Acarapis Woodi.

Методи на лечение

Болестта се лекува окуриванием или по двойки процес acaricidal препарати, поставени в кошера, и подобрение на пчелните семейства. Подмор внимателно вычищается и се изгаря. Прилагане на някои лекарства изисква затварянето на всички отвори на кошера и заделывания цепки, други, напротив, се използва при добра вентилация. Най-ефективни лекарства:

  1. Муравьинка, средство на базата на мравчена киселина. Едно пакетче се използва за 5-10 улички. Вдлъбнатината се пречиства от прополис, осигуряване на добра вентилация, пакетче се поставя под скута, в рамка. Веществото може да убие заразените матката, така че трябва да има резервна.
  2. Пихтовое масло – устойчив начин, благоприятен за качеството на пчелите. Масло напоява се марля тампон: 1 милилитър средства на улицата. Преди обработката на кошера полиетилен, оставяйки отворена само на долния вход. Тампон се поставят върху рамката, повтаряне на лечението 3 пъти на всеки 5 дни.
  3. Эфирсульфонат или фольбекс. Продава се под формата на хартиени ленти зелен цвят, всяка от които е напоена с 0,5 г на активното вещество. Когато изгори се отделя бял дим, който прониква в дихателните пътища на насекомите и убива паразити. 1 тлеющую ивица на 10 платна, окачени вечер в кошера и по този начин прекарват седмично обработка в продължение на 2 месеца. Обща доза на лекарството трябва да достигне до 4 г. инвазии през пролетта на следващата година лечението се повтаря.
  4. Лекарството КОМПЮТЪР се прилага по подобен начин: в топло време в кошера се поставя дымящиеся ивици, като 3 пъти е лекуван с два дни европейска почивка, и след това 5 пъти с прекъсване в рамките на 7-10 дни.
  5. Лекарството акарасан (активно вещество бромпилат) също така се използва за опушване и се предлага във формата на плочи. На 10 кадъра достатъчно на една табела, която подпален и се поставят в кошера. Обработката се провежда всяка седмица в продължение на шест месеца.
  6. Полисан – форма на продукта и прилагането на подобни акарасану. Най-често е достатъчно двухразового фумигация с пятисуточным почивка. Инвазии произвеждат допълнителна трета обработка.
  7. Варроадез – ленти, напоени със смес от акарицидного вещества и кориандрового масло. В кошера от 10 кадъра изисква две ленти, на по-малко – една. Продължителност на прилагане на месец.
  8. ТАД – комплект въжета, напоени акарицидным съединение – амитразом. Подожженный кабел на фанерной плоча се инжектира в., бр. Време на горене – половин час. Се повтаря в продължение на година и половина месеца, веднъж седмично.
  9. Бипин – активно вещество е същото – амитраз. Нанесете чрез пръскане улички или окуриванием с помощта на пасечной дим оръдия – дымаря. В някои случаи се прилага лечебен сироп, въз основа на лекарството.
  10. Метил салицилат. Тази течност със специфична миризма, напоени с фитил от груба материя и се поставят на дъното на кошера през долния вход. На една обработка на семейството се изисква 8-12 мл вещества. Вещество действа върху възрастни паразити, но не убива ларвите, така че се изисква 10-кратна обработка. Я се повтаря на всеки 2 дни в продължение на 3 седмици.
  11. Сместа нитробензойная, в противен случай – течност ФРОУ, състояща се от нитробензин, бензин и сафлорового или растително масло, отделят токсични изпарения. Я напоява се на фитил и се поставя вечер в кошера 3 дни подред. Работа с вещество, не трябва да се допуска неговото вдишване.
  12. БЭФ – жълт течен препарат. Го налива в бутилка с тапа, в която вършат отвор за фитиля. Флакон се поставят в кошера, до задната стена, по-отблизо. Лечението се провежда два пъти или три пъти с прекъсване в продължение на 2-3 седмици, през пролетта, есента.
  13. Терпентин – нанася върху плътна материя и се поставя при задната стена на горните пръти на рамката. Лечение се извършва на 3 седмици всеки ден.

Съвременни средства за борба с клещевой инвазией ви позволи да поддържа пчелиное стопанство като цяло, макар и слаби, не са в състояние да произвеждат потомство колония трябва да се унищожи.

Видео: работа с пчелите карника от кърлеж Варроа и акарапидоза преди зимния сън.

Превенцията е най – доброто средство за борба с Акарапис Уди

Пресичане на разпространението на нашествия, най-ефективно с помощта на превантивни мерки.

  • основна превантивна мярка е под карантина, който се наслагва не само върху засегнатата пчелина, но и на всички пчеловодческие стопанство в район до 7 км;
  • не можете да изграждат пчелина в сурови ниските места;
  • пчеларят трябва да бъдат много внимателни при отваряне на кошера през пролетта и проучване podmore след зимата;
  • трябва да се стимулира първата пролет изпитателен полет, при който симптомите на паразитози се проявяват по-ясно;
  • трябва с всички сили се опитват да потискат кражба на пчелите;
  • нови пчели трябва да се придобиват само в доказани детски градини, издържат ги известно време под карантина в специалния закон;
  • ако симптомите разкрити при едно семейство, трябва да се справят всички кошери в пчелина и след провеждане на лечение отново да изпрати проби на лабораторную проверка. Тези действия трябва да се повтаря до пълното възстановяване;
  • жените в заразените кошери трябва да се замени с нови.

Пчеларството е едно от постиженията на човешката цивилизация, и да се грижи за здравето и приумножении малки стопани – задължение на всеки пасечника, наистина любящ свърши работа.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *