Медовуха от стария или забродившего мед

Пчеларството е известно не само със своите вкусни и полезни продукти, но и на факта, че е почти безотпадно производство. В редица случаи пчеларите се сблъскват с факта, че медът бонбони или започва да се скитат и да го реализираме на пазара, стават проблемни.

Решение на проблема може да се превърне в начин на приготвяне медовухи от стария мед – вкусно, ароматно и слабоалкогольного напитка, която може да се използва не само за развлекателни цели, но и като лекарство.

Рецепти за готвене

Модерни рецепти медовухи значително се различават от тези, които нашите предци са използвали в продължение на няколко века назад – по-рано срокът за приготвяне на този напитка може да се отброява годините. В онези времена нито един празник не е стойност, без ароматна медовухи, а медовары са били считани за много почитаемыми хора.

Технологиите са се променили, както се готви този продукт са станали значително по-бързо, но и днес е качествено приготвена напитка своите ароматен вкус може да изненада дори заядлого гастроном. Освен това, да не забравяме и за лечебните свойства на медовухи – често се използва за предотвратяване на настинки и ЧРЕВНИ заболявания.

Към днешна дата има много рецепти за това слабоалкогольного напитка. Всеки човек има възможност да избере най-предпочитан именно за него вариант. Непроменено остава едно – основната съставка е мед. Допълнителни съставки могат да служат:

  • хмел;
  • мая;
  • черен пипер;
  • плодове;
  • джинджифил;
  • цитрусови плодове;
  • индийско орехче и др.

За да медовуха излезе по-ароматно, се препоръчва да се използват ароматни сортове мед. Например — елда или липа (подробно описание на сорта — тук). В случай, че продукта не е с ярко изразен аромат, продукт засахарился или ферментира – това също може да се определи с помощта на подправки.

Внимание! Съществува мнение, че засахарившийся или забродивший мед вече не е годен за консумация. Това е погрешно схващане. Кристализация на мед – това е напълно естествено и, напротив, свидетелство за качеството на продукта. Прочетете повече на тази тема изтеглена от тук.

С брожением мед случаят е малко по-различно. При идеални условия за събиране, производство и съхранение на меда, той наистина не трябва да ферментира, тъй като в състава му се съдържат антибактериални вещества. Но ако медът е събрана незрял, е разреден с вода или не са спазени условията на съхранение – в него започват да се размножават мая гъбички.

За консумация в суров вид такъв продукт наистина не употреба – може да причини разстройство на стомаха. А ето, за готвене или печене и безалкохолни напитки, той ще дойде като не между другото. За нищо не се изхвърлят леко подпортившийся продукт, ще разгледаме как да направим медовуху от стария мед.

Прочетете също така: Сода с мед и за мъжете и не само

Клюквенная медовуха

Червена боровинка – блатни бери, произрастающая в цялото северното полукълбо. Известен е с голямо съдържание на витамини и полезни минерали, активно се използва в готвенето, хранително-вкусовата промишленост и народната медицина. За направата на медовухи въз основа на боровинки трябва:

  • вода – 5 л;
  • прясно изцеден сок от червена боровинка – 5 л;
  • стар мед – 1 кг;
  • хранителна мая – 0,1 кг;
  • всички подправки: карамфил, канела и други неща – 5 г.

Трябва да вземете една тенджера емайл, мед, разбърква се добре във вода. При наличието на всплывших на повърхността частици восък, премахнете ги с решетъчна лъжица и поставете на огъня и оставете да заври. Сместа трябва да ври на слаб огън в продължение на 15 минути, като се разбърква непрекъснато и като се уверите, че нищо не изгорени.

Нататък меден отвара трябва да се охлади до стайна температура, добавя се сок от червена боровинка, подправки и маята. Всичко се разбърква добре и се поставя в топло, затъмнения място, на 2-3 дни, за съживяване на ферментация. След това капацитетът трябва да се премести на 2 седмици в студено помещение – това може да бъде изба, мазе или склад.

Когато напитка отстоится, може да се раздаваш в стъклен контейнер. Такъв продукт има срок на годност до една година. Има приятен аромат и сладко-кисел вкус.

Медовуха без мая

Ценителите на стари традиционни рецепти може да опитате да приготвите така наречената ставленую медовуху. В процеса на производството на напитката не се използва кипене и прилагането на мая. Все пак, струва си да се отбележи, че периода на зреене на този напитка средно 3-4 месеца. За ставленой медовухи се наложи:

  • мед – 2кг;
  • вода – 1 л;
  • всички плодове: череши, малини, боровинки и други неща – 4 кг.

Най-важното условие за готвене – бери не се мият. Именно върху повърхността им са мая гъбички, поради което и ще започне процес на ферментация. Също така плодове трябва да се очисти от големите семки, тъй като тяхното получаване в медовуху не е желателно.

За направата на напитка, в стъклен буркан или бутилка мед се разтваря в студена, некипяченой вода. Добавете плодове и поставете в затъмнения и топло място за 1,5 седмици. В продължение на 7-10 дни, трябва да започне да ферментира.

Приблизително след 2 седмици, когато ще започне активно да ферментира сместа трябва да се прецежда и налива в бутилки, плътно и се поставя в студена изба на 3-4 месеца. Този проста рецепта позволява да се готви газирано меден напитка с приятен кисел вкус.

Прочетете също така: Компрес от зеле с мед за кашлица

Черешова медовуха

Една от разновидностите на ставленой медовухи – без използване на мая. Така в исторически план, най-популярните плодове в нашата област – това е череша. Начин на приготвяне череша медовухи описан по-горе.

Въпреки това трябва да се изяснят няколко нюанса. В процеса на производството години в никакъв случай не бива да се мият, а семките изтривате. Когато сместа забродит, трябва да се прецежда и се налива в бутилки, в този момент, когато ще започне интензивен процес на ферментация – не трябва да изчакате, докато течността „перегуляет“ – в противен случай рискувате да получите брагу с мед вкус.

Медовуха от забродившего мед

Ако мед се появява кисел вкус, а на повърхността се образува пяна, то това означава, че продуктът ферментира.

Яжте го в форма не може, но да спестите от рециклиране. Да се готви медовуху от забродившего мед в домашни условия, трябва:

  • мед – 300 г;
  • стафиди – 100 гр;
  • подправки – на вкус;
  • шишарки от хмел – 0,5 чаши;
  • суха мая – 1 ч. л.;
  • вода – 2 л.

В емайлиран съд се налива вода, добавя се мед и се вари около 3-5 минути, премахване на развиващите се пяна. Добавете във водата шишарки от хмел, подправки и махнете тигана от котлона. Когато напитката се охлажда до 30 °С, добавете мая, стафиди и поставете капацитет на тъмно място със стайна температура. След една седмица, в края на ферментацията, се прецежда и налива в бутилки.

Хмельная медовуха

За приготвяне в нетрезво състояние или крепленной медовухи необходими следните съставки:

  • забродивший мед – 3 кг;
  • захар – 3 кг;
  • водата – 20 литра;
  • мая за печене – 200 г.

Мед и захар, разбърква се добре в хладка некипяченой вода. Отделно в по-малка тенджера с топла вода (25-30°С), се разтваря маята и се добавя в общия капацитет. Чиниите са вързани няколко слоя марля и се поставят в помещение, където температурата не се покачва над 23-25 °C. една седмица по-Късно, когато пяната се заселват и да спре процеса на ферментация, сместа се прецежда и налива в бутилки. Срок на годност на продукта е не повече от 6 месеца.

Данни рецепти, при условие, че сте направили всичко правилно, ще ви помогне да се подготвят вкусни и ароматни медовухи, които лесно да утоли жаждата си в горещия слънчев ден. А за празнична маса ще можете да изненадате своите приятели необичайно слабоалкогольным напитка.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *