Масло, прополис в домашни условия

Както и други продукти на пчеларството, българия и активно се използва при терапия на заболявания. За извличане на максимална полза, продукт най-добре ще добиват и да се готвят в домашни условия, така наречено propolisnoe масло, за което ще разгледаме в тази статия.

Показания за употреба

Прополисът има тъмно кафяви, с жълтеникав оттенък. Има горчив и леко парене вкус. Нейната отличителна черта е, че дори след часово варене прополисът запазва повечето си полезни свойства.

Свеж продукт е с мека консистенция, в процеса на съхранение постепенно се втвърдява и става чуплива. Разтопи при температура над 80°С, а при охлаждане до -15°С започва да се разпада. Се разтваря в алкохола, оцетна киселина, растителни и животински мазнини. В състава си съдържа:

  • флавонойды;
  • ароматни и мастни киселини;
  • етера;
  • минерални вещества (до най-важно за човека включват калций, магнезий, желязо, цинк, фосфор);
  • витамини от групата А, С, е, Н, В, Р;
  • широка гама от аминокиселини, много от които са незаменими за човека.

И прополисът е богат на ензими, които оказват общо благоприятно въздействие върху организма на човека. Различни изследвания са потвърдили, че продуктът притежава антибактериални, антивирусни, анти-гъбични и противовъзпалителни свойства. Propolisnoe масло се използва за лечение на:

  • заболявания на устната кухина;
  • заболявания на СЧ;
  • отита;
  • синузит;
  • при патологиях на дихателните органи, АРИ и ВЗЕМАНИЯ;
  • терапия на рани и изгаряния;
  • гинекологични заболявания.

Лекарства на базата на прополис също притежават болест-модифициращи антиревматични лекарства и кардиозащитным ефекти. Изследване, проведено в Сан Диего през 2016 г., потвърди противораковыесвойства.

Възможности за основа масло

На базата На прополис може да се приготвят най-различни лекарства. От тук, в зависимост от характера на тяхното използване, средства могат да имат различна основа. Често в рецепти за готвене прополисного масла използвани хранителни масла:

  • зеленчуци;
  • крем;
  • зехтин.

Тази комбинация от компоненти се отличава със своята гъвкавост – получени в резултат на сместа могат да се прилагат както за консумация вътре, така и отвън. Също така могат да се използват следните масла: ленено семе, масло от дива роза, праскова, бял трън, морски зърнастец, кокосово и т.н. Обаче повечето от тях могат да се използват изключително за приготвяне на кремове или лосиони.

Подготовка на прополис

За получаване на качествен продукт, който ще донесе максимална полза, прополис трябва да се подготвят за използване. За това трябва да бъдат почистени от примеси. За да подготви „пчелен клей“, както още се нарича българия, му част следва да се постави във фризера за замразяване около 1 час. След което трябва да настържете.

Ако за вас е бил закупен от прополис вече нарязания – насыпью — тогава ви е необходим малък хаван, или ще се възползват от точилка за по-нататъшно раздробяване вещества до максимално малък състояние.

След раздробяване получената смес трябва да се налива хладка вода, разбърква се и се оставя да се влеят в продължение на 1 час. Се появиха на повърхността на примеси за по-нататъшно използване не ни трябва – трябва да ги премахнете с помощта на шумовки. В работата ще върви само тежка, осевшая на дъното част.

Рецепти

Пчелен лепило може да се обогати почти всяка позната на мастна основа. Въпреки това, като се разтвори прополисът в масло? За да получите екстракт и екстракт от прополис полезни вещества, маслена основа загрейте поне до 80 градуса и заинтригувана на слаб огън в продължение от 1 до 3 часа.

Прочетете също така: Прополис от гъбички на ноктите

Готовият продукт може да се съхранява продължително време – до 1 година. Колкото томили масло при производството, толкова по-дълго тя запазва своите свойства. Продуктът е най-доброто съхраняват на хладно и тъмно място. По-нататък ще разгледаме как се приготвя прополис за масло, с помощта на различни възможности за основите.

Внимание! За изработка на продукта с различна мастна основа е по-добре да се използват принципа на „водна баня“. В противен случай можете да перегреть продукт, след което маслото започва да се отделят канцерогенни вещества. Така, например, ленено масло става канцерогенен при нагряването над 107°С, слънчогледово и зехтин — при 160 °С, а крем — при 177 градуса.

Морски зърнастец

Това е универсално средство, което може да се използва за перорално, така и външно. Но въпреки това, броят на компонентите, в зависимост от характера на приложение, трябва да бъдат различни. Така, за вътрешна употреба трябва да се вземат:

  • 10 г прополис;
  • 100 г масло от морски зърнастец.

За употреба под формата на мазила, дял от прополис трябва да се увеличи до 20 г. Начина на приготвяне е следната:

  1. смесете всички съставки в тенджера;
  2. на водна баня да загрее сместа до температура над 80 градуса и протомите при затворен капак за около час;
  3. сместа трябва да се филтрира.

Зехтин

Също така е универсално лечебно средство. За готвене трябва:

  • 10 г прополис;
  • 40 грама качествен зехтин.

Смесете всички съставки, протомить на водна баня за около час, се филтрира.

Зеленчуци

Най-често срещаният рецепта, популярна поради простота и ниска цена на готвене. Е универсален. За производство трябва:

  • 80 г рафинирано слънчогледово масло;
  • 20 г прополис.

Начинът на приготвяне е същият, както и в маслинова основа на: смесете всички; нагрети при температура от над 80 градуса (но не повече от 110°С) за около час; това се филтрира.

Репейное

Репейное масло с прополис може да се прилага единствено за външна употреба. Трябва да се вземат 10 г прополис в 100 г репейного масло.

Готвя да е като на водна баня, така и просто в тенджера с дебело дъно. Принципът на приготвяне е следната:

  1. смесете всички съставки;
  2. добре отоплени, не довеждаме до кипене;
  3. оставете да къкри на слаб огън в продължение на 1 – 1,5 часа;
  4. охлажда се и се филтрира.

Крем

Тази рецепта е от прополис, масло и масло е универсален. Също така той е достатъчно разпространени, поради наличието на използваните съставки. В зависимост от характера на прилагане, съотношение на компонентите могат да варират. За прилагане под формата на мехлеми е по-добре да се използва продукт с 40%, прополис, както за вътрешно потребление е стойността е от 10 до 20%.

При избора на кремообразна основа избягвайте спредовете – за производство на лекарствени средства, подходящи само натурален, високо качество на продукта. Начин на приготвяне на прополис с масло следния:

  1. разтопете масло (180 гр);
  2. разбърква се прополис (20 гр);
  3. разбърква се;
  4. протомите на слаб огън в продължение на 30 до 60 минути;
  5. прецежда се, докато сместа е окончателно, не се охлажда.

Внимание! За приготвяне на лекарствени средства, можете да използвате вече топленное масло. Въпреки това, този препарат може да се използва само за външна употреба.

Правила за допускане

При лечение на различни заболявания, лекарства за използване вътре се препоръчва да се прилагат от което се нуждаете. Тялото достатъчно бързо привикване към въздействието на лекарства, което води до терапевтичен ефект отслабва.

Прочетете също така: Лечение на черния дроб мед

Курс на приемане може да бъде различен – 2 седмици след 2 или 3 в 1. Минимален срок на прекъсване на употребата на наркотици трябва да бъде не по-малко от 1 седмица. Средства за външна употреба се прилагат, ако е необходимо.

Внимание! Народни средства не може да действа като основен вид лечение и се използват само като допълнителни терапевтични средства с разрешение на лекуващия лекар.

ЧРЕВНИ проблеми

Терапевтичен ефект от прием на лекарствени препарати на базата на прополис се дължи на тяхното бактерицидно и обволакивающим действие. Данни лекарства пречат на разпространението на инфлуенца микрофлора, стабилизира киселинността на стомаха, подобряват храносмилането.

Указания за употреба прополисного масло за лечение на заболявания на СЧ е доста проста. Трябва да се консумират преди хранене по 1 чаена лъжичка. прополисного разтвор, приготвени на всяка хранителна основа. При лечение на язви и гастрити добре се доказват препарати на базата на масло, зехтин и масло.

Хемороиди

Лекарствени препарати на кремообразна основа на добре помагат при хемороиди. Трябва да се импрегнира памучни тампони и да ги поставите на нощ в аналния отвор. В продължение На деня, за намаляване на болковият симптом е, може просто да се мият ануса.

Болест на дихателните пътища

Вещества, съдържащи се в прополис, са в състояние да стимулира имунните процеси, притежават отхрачващо имот. Заедно с традиционната терапия, спомагат за по-бързото възстановяване при такива заболявания като туберкулоза, настинка, хрема, бронхит.

Трябва да се вземат по 1 чаена лъжичка 2 пъти на ден на празен стомах. Най-добре е да използвате препарати на слънчогледово или зехтин. Общ курс на терапия при туберкулоза може да отнеме от 3 до 4 месеца. Не забравяйте, че на всеки 3 седмици трябва да се направи прекъсване за период от 7 дни. При АРИ курса е 2 седмици.

Гинеколозите

За лечение на млечница се използва за импрегниране на тампони или аппликаторов за вътрешността на вагинална употреба. Потопете всяко средство за хранително-вкусовата основа на тампони, по-добре да се използват през нощта.

Преди прилагането трябва да се извърши почистване на влагалищного на пътеката с помощта на шприцевания отвара от градински чай, лайка или наркотици мирамистин. Концентрацията на пчелен клей масло не трябва да надвишава 15%. Курсът на лечение е 2 седмици.

Кожни заболявания

За подобряване на тонуса на кожата, зарастване на микротрещин, облекчаване на възпалението най-голяма популярност в козметиката се ползват средства на базата на масло:

  • зехтин;
  • прасковено;
  • морски зърнастец;
  • какао.

Необходимо ще движения втрийте лекарства в кожна покривка до появата на малък зачервяване. Оставете за 20-30 минути, след това изплакнете и нанесете на всяка овлажняващ крем.

За коса

За укрепване на космените луковици и да се подобри кръвообращението, се препоръчва да се направи веднъж в седмицата маска за кожата на главата. Най-доброто средство ще е лекарството на репейной основа.

На чиста коса нанесете нежни движения средство върху кожата на главата. Обвива с кърпа и оставете за половин час, след което изплакнете.

Противопоказания

Основно противопоказание е непоносимост към пчелните продукти. И на прием навътре данни лекарства може да бъде противопоказания:

  • бременни и кърмещи жени;
  • лица със заболявания на черния дроб и бъбреците;
  • в остра фаза на язвена болест.

Propolisnoe масло се прилага за лечение на много заболявания и има добри лечебни свойства. Въпреки това, тези лекарства трябва да се прилагат само по силата на споразумение с лекуващия лекар.

Видео по темата

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *