Лекарства и методи за борба с болестта гнильцом при пчелите

Всяко заболяване на пчелите в пчелина – сериозен проблем, който пряко влияе върху нейната жизненост. Сред тях най-опасен е гнилец. Какво е гнилец по пчелите, лекарства и медикаменти за лечение на опишем по-долу.

Общо описание

Една от най-опасни за пчелите от болести е гнилец. Той засяга не толкова възрастни, колко от тях потомство, като по този начин семейството си потомство. Опасността е в това, че гнилец напълно или частично унищожава печатни или челяд. Възрастните по-рано пчелар откриват болестта и се опитва да почисти заразените клетки.

Тъй като не винаги е възможно, а ако е възможно, това отнема много сили при пчелите, а след това и здравето на възрастни пчели също така бързо се изчерпва. Те умират от трудна работа за почистване на клетки, спират да събират мед, а липсата на нови млади лица не се дава на пчелното семейство размножиться и да си върне силата. В резултат на това може да загине цялото пчелно семейство.

Проблемът е, че човек, който се занимава с пчеларство, да не веднага може да се открие болестта навреме, за да лекува своите такси. Със своите същите сили, пчелите почти не могат напълно да се отървем от болестта.

Друга опасност се състои в това, че гнилец невероятно бързо се разпространява по целия пчелин и дори може да се прелее в съседната. Ако оставите заразени кошера за зимата, а през пролетта на пчеларя може да открие напълно отборът на семейството. Има три разновидности на това заболяване:

  1. Американски гнилец – най-опасната, невероятно закрит потомство.
  2. Европейският гнилец – също е зловредна, но не толкова, колкото предишния и засяга по-често, открит непечатный потомство.
  3. Парагнилец – най-простата форма на болестта, повече имитирующая първите два. От него лесно да се отървете, ако той се появи като самостоятелно заболяване, а не в комбинация с един от горните.

Ще Опишем различия на всеки един от тях поотделно.

Американски гнилец

Тази болест се открие трудно, тъй като се влияе от вече запечатани потомство. Засегнатите клетки може да се забележи само тогава, когато ларвите са напълно убити, и болестта се е разпространила почти на цялата рамка. Изберете отличителни характеристики на този вид заболявания:

  • от тази инфекция е много трудно да се отървете, защото под формата на спор гнилец толерира всяко химично въздействие. Замърсени се оказват дори продукти на пчеларството – мед, восък, цветен прашец, пчелна пита. Учените са установили, че е в състояние да спори тези бактерии са способни да живеят в продължение на десетилетия. И болестта се пренася с помощта на инструмент, пчелар, остава в самия кошер, на стените, рамките и др. да се Отървете с помощта на лекарства от него е почти невъзможно, а защото често се налага напълно переселять пчелите в нов кошер, предварително вылечив самите лица;
  • инжектиране се случва, когато ларвата изяжда заразения фураж. При него са засегнати само ларвите на бъдещите пчели, по-рядко търтеи. А ето клетки остават обеззараженными, благодарение на маточному молочку, което максимално се противопоставя на болестта;
  • такава заразените ларви много трудно се от клетки и пчелите не могат да направят това. Дори пчеларят да може внимателно изчисти клетката, ако го удари на американски гнилец, тъй като ларвата се превръща в мека, лепкава, тягучей и залепен за стените на клетката. Ако се опита да извади го от клетката, за пръчка потянется тънка лепкава конец. Най-често такива клетки, засегнати от гнильцовым заболяване, трябва да се унищожи чрез изгаряне, заедно с потомство;
  • макар и американски гнилец понася всякаква температура и живеят на всички континенти по всяко време на годината, все още активно заразяване на пчелните кошери се наблюдава в горещ летен период. Най-често това се случва в края на лятото, когато температурата на въздуха е минимизиран;
  • засегнатите запечатани пити изглеждат пъстра, тъй като не всяка клетка засегнати, а болните изглеждат потемневшими;
  • когато ларвата е убит, тя усыхает и дърпа след себе си шапка. В резултат на тази става запавшей вътре, потемневшей, а я среда, като ще се разбива, се прави дырочка. Понякога от тази дупка се вижда пашкул ларви, който ta началото на създаване;
  • запечатанная ларва не веднага заболяват. Смята се, че инкубационният период за американски гнилец трае до седем дни. Активно заразяване и унищожаване на ларвите става с 10 до 16 ден от живота си;
  • най-характерен признак на инфекция, американски изглед на болестта е аромат – той е много силен, на работа и дори дава трупным. От това и се име. Именно американската разновидности на болестта миризмата е най-силна и неприятна, върху която може веднага да различи инфекция.

Европейският гнилец

По-малко опасен вид заболяване – гнилец по пчелите европейски. Но при това, тя също може сериозно да се отрази на дейностите на пчелина и отнесе живота на множество силни характери. Ще Опишем неговите съществени признаци и характеристики:

  1. Това е заразяване на открито пило, все още не запечатанного. На него са изложени ларви на възраст от три до шест дни.
  2. Също така е трудно да се лекува, тъй като бактериите устойчиви към много лекарства и химически препарати. Те живеят до двадесет години при всякакви условия.
  3. Инкубационният период е по-кратък – до три-четири дни, но тъй като се открива по-бързо.
  4. Самата ларви постепенно от светла става сероватой, а после потъмнява до кафяво. Състоянието му стане слаб, смален. Тя се изсушава. Вярно е, че за сметка на това е лесно да се извлече от клетката.
  5. Миризмата на заразените клетки и на работа, както и при американския гнильце, но по-малко интензивно.
  6. Ако то вече е запечатана, а след това я крышечка в процеса на заразяване става влажна, тъмна и малко натиска навътре. Но при това върху него не се появяват дупки.
  7. До заразената клетка може да бъде и здравословна. Пчелите вычищают болни клетки, в резултат на потомство придобива пеструю на цвета. Част от сот смени цвета си, част – здрава обикновена, а част от клетки вече са почистени от пчелите и стават празни.
  8. Благодарение на това, че пчелите навреме откриват инфекция и активно вычищают клетки, в някои случаи кошер може да разруши постепенно да се възстанови, поне частично. Въпреки това лечение и дезинфекция препоръчително е да се извърши, за да за следващата година пчелите отново не се заразят.
  9. Тъй като по време на почистване на клетки работни екземпляри понасят бактерии в себе си, тогава те с лекота ще зарази останалата част от децата, докато се хранят или ипотека.
  10. Това е този вид на заболяването по-често се удивлява на пчелните семейства през пролетта или началото на лятото.

Парагнилец

Парагнилец е така званым фиктивни изглед на заболяването, но от това не по-малко приятно. От него е по-лесно да се отървете и дори самата пчелно семейство може в някои случаи да се направи. И все пак пропуснете една такава болест не се препоръчва. По-добре навреме да се дезинфекцират кошера. Отличителни признаци на подобна болест:

  • засегнати печатни потомство, ларви на възраст от седмицата. Понякога става заразени и челяд, но по-рядко;
  • парагнилец може да бъде както самостоятелна форма на заболяването, така и да се свърже с по-опасни гнильцовыми видове;
  • бактерията също часова към различни условия, при това в продуктите на пчеларството тя се запазва в активна форма до три години. Без мед и восък тя живее два пъти по-малко;
  • характерна миризма на разложен не се наблюдава дори при продължителна инфицировании на кошера;
  • заразените ларви активно се движат, да се свил в клетката, докато не изсъхне напълно. Този процес може да продължи по-дълго, отколкото в предишните случаи;
  • от тези мъртви ларви много лесно да се отървете. В засохшем състояние да те лесно се отделят от сот;
  • на повърхността на клетката изглежда като кафява твърда сухи кора.

В кои случаи се появява възможност от заразяване

Причини за появата на болестотворни бактерии в отделен кошер могат да бъдат много:

  1. Кражба между кошерите, когато едно семейство с помощта на пчелите-воровок или скитащи индивиди понасят заболяване от един кошер в друг.
  2. Придобиване на заразените пчелопакетов или други продукти. Много дълго време се спори без никаква вреда за себе си да живеят в воске. Затова трябва внимателно да проверяват закупени на питите преди да ви донесе към себе си на пчелина.
  3. Пренасянето на болестта на различни насекоми – мравки, оси, уховертками, молци и др.
  4. Използването на заразения, стария и не до края на вычищенного на кошера.
  5. Също така и различни инструменти, пчеларят може да използва първо в един кошер, заразения, а след това да отиде със същите инструменти, за да инспектира здрав кошер. По този начин той самият в костюм или в инструменти пренася бактериите от един кошер в друг. Така може случайно да се зарази целия пчелин.
  6. Самите пчели, лети свободно между растенията и до постоянни пасеками. могат да заразят един на друг. И тъй, когато се налагат карантина, а след това се изчислява за разстоянието, което пчела може да направи за един ден, за да се защити от широко разпространение на болестта.
  7. В меда спорове се чувстват добре и запазват способността за действие. А защото, ако ти храниш децата заразени с мед, то той задължително става заразени.

Как да се диагностицира

Да се определи точно от инфицировался кошер може да вижда чертите, които са описани по-горе. Най-показателни тук са мирис и външен вид на умрелите ларви. Но за точност не забравяйте да се извърши диагностика в специални лаборатории.

При това се определя и устойчивостта на бактериите към различни видове лекарства. Благодарение на това вие ще разберете, какви лекарства подействуют именно на тези бактерии, които са причина за болестта на вашия случай.

Лекарства при лечение на гнильцовых заболявания

Гнилец по пчелите и лечението му е много трудна задача. В края на краищата, тези бактерии са много упорити и се противопоставят на почти всички видове въздействие, както на физическо, така и химически. Дори след като прекара известно време във вряща вода, те все още са в състояние да оцелее.

Най-трудно за лечение е американска разновидност на болестта. Затова е важно да се установи в лаборатория, с помощта на какви лекарства може да бъде проведено лечение в конкретния случай и притежават максималната дезинфекция на целия пчелин. Сред използваните лекарства най-често се използват следните:

  • сулфонамиди, сред които полисульфаниламид, сульфатиазол, норсульфазол на натрий;
  • антибиотици – тетрациклин, еритромицин, хлорамфеникол, стрептомицин, канамицин, неомицин, пеницилин, окситетрациклин, хлортетрациклин.

Да се изчисли точната доза ще ви помогне ветеринарен лекар, тъй като всяко лекарство действа по свой собствен начин и всичко зависи от конкретния кошера, условия и разпространението на болестта. Не си струва безсмислено да се използват такива средства, особено, просто в името на профилактика, тъй като те остават в крайния продукт – меда.

След като откриват гнилец по пчелите, я затворят за карантина. Ако в съседство се намират и други пчелина, между които пчелите свободно да летят, а след това затворете веднага няколко пчелини. При това е забранено да продават всички продукти на пчеларството с тях и да се хранят пчелите заразена с мед.

Отделят основните начини, чрез които човек може да лекува заразени кошера:

  1. Хранене захарен сироп, в който се разтваря за точното количество от лекарствата.
  2. Пръскане на рамките и кошера лечебни разтвори.
  3. Поставянето на наркотици в сахарно-медовое тестото.

Най-често при инфицировании потомство засегнати и самата матка. А защото по време на лечение на пчелните семейства, заместват матката по-нова. Кошера се лекуват с эндофармом.

Важно е да запомните, че ако на пчелина гнильцовые инфекции се появяват не за първи път, а след това трябва задължително да сменят лекарства за лечение, тъй като бактериите бързо да се адаптират към него, стават резистентни към вече известните им медикаменти.

В най-краен случай, ако инжектиране достигна повече от половината от кошера, използват пълното му унищожаване. При това горят и пчели и пило, рамка, на самия кошер и др. В някои страни го правят веднага, след като са открили гнилец по пчелите.

Но в повечето страни все още се опитват да се борят с тази болест и да спаси поне част от пчелите. Показателно е, че в тези страни, където болестта се борят с помощта на унищожаване на заразени кошери, разпространение на заболяването в пъти по-малко. В други страни, всички видове гнилец – чести спътници на пчелини.

Действията по оздравяване на пчелина ще бъде следният:

  • премести здрави пчели в нов кошер;
  • горят всички рамки, в които е заразен потомство;
  • вместо уничтоженного потомство определят пчелна пита и нови рамки;
  • болните пчели трябва да се прибират в близост до летком на хартия с лекарството, а след това с помощта на дим, за да ги карам в., бр. Хартия горят;
  • старателно дезинфекция на заразените кошер и всички инструменти, които за него са били използвани;
  • ако сте успели да спасят част от здравословния на потомство, могат да бъдат пуснати в семейството-инкубатор.

Видео: лекуваме болестта гнилец.

Превантивни мерки в пчелина

За да не се допусне заразяване, а още повече разпространението на гнилец или друго заболяване на пчелина, трябва да се извършат определени мерки за превенция.

  1. Една от най-важните такива мерки е дезинфекция. За това се третира с водороден прекис, сода или оцет всички инструменти, които периодично или постоянно се използват в пчелина.
  2. Дори дрехите, пчелар периодично, и особено при откриване на инфекция, трябва да се вари в 3%-н разтвор на обикновена сода за хляб.
  3. Проучване на рамки с пило трябва да правят на всеки две седмици. През това време може да бъде в ранните етапи на забележите инжектиране и с минимални загуби да се справят с болестта.
  4. Не забравяйте да проверявате за чистота в пчелина, тъй като в боклука и мръсотията по-бързо се разведе с болестотворни бактерии.
  5. Опитайте се да не използвате доста стари клетки, които вече са почернели.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *