Като самостоятелно изграждане omshanik за начин на зимуващите пчели?

Всеки пчелар се грижи за пчелите си, но тъй като особено внимание се обръща на тях зимата. А за това най-добре да се създаде omshanik за пчелите. Какво е това, и как да се направи със собствените си ръце място за зимуване на пчелите – за това подробно ще опишем по-нататък.

За какво ни е omshanik пчелите?

Omshanik – направени от човек помещение за кошери за студения сезон. Факт е, че пчелите няма да се страхуват толкова от студ, колкото им е опасно гладуване, течения и резки промени в температурата. Затова най-доброто решение ще стане зимуване на пчелите в омшанике. Разграничаване на предимствата за пренасяне на пчелина в специално създадено помещение:

  • неочаквани промени в температурата могат да създадат опасни условия за пчелното семейство. А човек може да се инсталира терморегулятор за омшаника и по този начин стабилизиране на температурен режим;
  • самите кошера също така по-дълго ще остане в затворени помещения, тъй като няма да бъдат излишно осадкам и температурни крайности. В резултат на това те продължават много по-дълго;
  • кой се занимава с пчеларство, отдавна са забелязали, че, оставени от пчелите на улицата яде мед два пъти повече. Последиците от това – през пролетта на много индивиди умират по-бързо, пчелно семейство е отслабена и мед, те носят по-малко. А зимуват пчелите в специално обустроенной дизайн с выдержанным топлинна режим ядат по-малко и през пролетта се чувстват много по-добре.

Възможности омшаников

Омшаники са три вида: подземен, наземен и полуподземно.

Всеки от тях има свои особености и изисквания.

  1. Подземен omshanik се счита за най-добрият вариант, тъй като температурни колебания и течения, опасни за пчелите, ще бъде най-ниската. При това строителство са снабдени с най-спокойните условия за пчелите. Но има условие, при което той може да бъде построен – дълбочина на подземните води трябва да бъде на ниво, не по-малко от четири метра под земята. Ако подземните води ще бъде по-висока, omshanik да стане негодно за зимуващите пчели, тъй като в него постоянно ще влажно.
  2. Полуподземно вариант на зимния помещения за вашата пчелина – това е алтернативен вариант, като в случаите, когато подземните води не дават възможност да се изгради напълно подземен дизайн. В такъв случай трябва да се вземат предвид, за да минат поне на един метър по-дълбоко, отколкото самият omshanik.
  3. Най-трудна за изграждането на създаването на идеални условия за зимуване на пчелите е земята omshanik. Но в тези случаи, когато е невъзможно да се направи предишни варианти на сгради, такава omshanik ще бъде единственият изход. За да се създаде в него условия за максимална степен на съответните изисквания, трябва задължително да зададете термостат, който ще регулира температурата в помещението.

Региони и видове пчели

Целесъобразността за изграждане на омшаников до голяма степен зависи от региона. Южни страни може да не е особено придават стойност по сгради, тъй като пчелите достатъчно онази температура, която се запазва през цялата зима. А тук в Сибир или Септември, например, е много важно премахване на пчелите от студ и течение. В централните райони, можете избирателно да се подходи към този момент.

Тук нещо лично на всеки пасечника, транспортирани пчелин, на зимата в стаята или пък да се оставят на улицата. Също така може да се обърне внимание на вида пчели. Смята се, че жълто, сиво кавказки, карпатская и степная украинската порода се нуждаят от по-комфортна среда, а защото за тях винаги е необходимо да се изгради omshanik.

А ето среднерусская порода специално выводилась за по-тежки климатични условия, а защото, тъй като пчелите могат да издържат зимата без никакви загуби, в семейството. Също така е важно да се вземат предвид температурни разлики. Ако във вашия регион в някои месеци колебания са значителни, например, +5 на ден, а през нощта до – 20 градуса, а след това и пчелите по-добре да напусне в omshanik.

Характеристики на строителството

Можете да създадете omshanik за пчелите със собствените си ръце. Това да не е трудно при наличието на минимални умения за изграждане и нещо-какъв инструмент. Важното е да определите по кой от тях ще изгради. А това означава, че първо трябва да изберете на самата местност, където вие ще станете прави omshanik със собствените си ръце.

Ако има парче земя, на което дълбочината на подземните води повече от три метра, след това смело се възползва от изграждането на изцяло подземно помещение. Ако не, тогава трябва да се спрете върху създаването на полуподземного или пътен вариант.

Важно за правилното изчисляване на размерите на помещението, тъй като при прекалено свободно пространство ще бъде студено, а в тясно помещение се увеличава влажността на въздуха. Смята се, че за стотици кошери, които ще стоят двустенными блокове, трябва да се помещение около 90 m3.

А това означава, че автомобилът може да е на 5 метра или малко повече, височина на помещението – два и половина метра, а дължината – около седем метра. Характеристики на строителството ще зависи до голяма степен от вида на омшаника, която да изгради – подземен или надземен.

Изграждане на подземен omshanik

Ако желаете да прехвърлите на пчелите за зимата в специално оборудвано помещение, е нужно да знае, как да се изгради omshanik.

  • opredelivshis с двор, трябва да се изкопае достатъчно дълбока дупка, не по-малко от два метра. При това стените и дъното трябва да бъде възможно най-гладка;
  • предварително се прави и основата под бъдещата стълба;
  • по-нататък трябва да се направи подготовката на фондацията. За това се правят кофража, след това излейте бетон;
  • от всички четири страни разпространението на стената. За това може да вземе обикновен тухла. Но тя трябва да е допълнително укрепване на глина;
  • по-нататък правят метална лента, за това вбивают тръба в стената на два метра един от друг;
  • метална лента приваривают до потолочным перекладинам;
  • на следващия етап – изграждане на таван плочи. От дъски правят кофража и подпори. Устилают целофан, излива бетон и се разпространява арматурную мрежа;
  • след като всичко изсъхне, трябва да се постави покривен материал;
  • в самия край се поставят представители на българската православна църква, на входната врата, се разпространява степени и монтира вентилация.

Изграждаме земята omshanik

Ако не можете по силата на някакви причини да подземно подслон за зимата за своите пчели, а след това създайте за тях земята постройка. Накратко ще ви разкажа как да се направи земята omshanik:

  1. На избрания участък правят на багажник под на бъдещите стени. Определят ги по периметъра на разстояние половин метър една от друга. Оставете в земята, те трябва да са най-малко 80 см за устойчивостта на сградата. Над земята достатъчно, за да остави 20 виж Забетонируйте им.
  2. Нататък правим дебел пода. Можете да го направите някои от дъски или смес от глина и чакъл.
  3. Следващата стъпка – създаване на рамка. За това към пода, на местата, където са инсталирани шкафовете, са приковани дъски по целия периметър.
  4. По малко полагане на дъски рамка трябва да се остави място за вентилация и влезе.
  5. Всички пукнатини и пропуски се заравят с помощта на монтажна пяна.
  6. След това направи покрива. Първо определят покриви, дъската греди и централна конче. Нареждат гредите и разпространението листове за покриви. За да излишните звуци не са притеснявани от пчели, по-добре да изберете максимално мека покрив.
  7. Последният етап – монтаж на врати и вентилация.

Преместване на пчелите

Много е важно да изберете подходящо време, когато почистване на пчелите в мястото им за зимуване. Това обикновено се прави в средата – края на ноември, началото на декември. Всичко ще зависи от метеорологичните условия. Важно е, когато се премести, за да запазят спокойствие в кошерите. За този първокласен затворят и много внимателно се прехвърлят на самия кошер. Нито излишни движения, нито шумове при това не трябва да го направи.

След като всички пчелни семейства са преместени в помещението, трябва да се ден два да оставите вратата отворена за максимална вентилация, тъй като в кошерите първо ще се събират кондензация. И само след няколко дни може да затвори вратата и да отворя първокласен. При това се изхвърля на топли възглавници с всеки кошер или да ги замени в специално направени изтривалки от рогозы или острица.

Видео: omshanik – партии за пчелите.

Важни условия при създаването на омшаников

За да омшанике през зимата пчелите да се чувстват добре, а през пролетта те са се превърнали в силна и по-силна семейството си, което дава много мед, трябва да се вземат под внимание много фактори. За това опитните пчелари отделят правила:

  • местоположение за бъдещо омшаника трябва да се намира на възвишение, поне малко. При това е важно, за да може там да е суха;
  • поставете го близо до пчелина;
  • обърнете специално внимание на вентилация, за да не е изложен на течение, и за да влажност на въздуха е в норма;
  • хубаво, ако в омшанике ще бъде инсталиран нагревател или на термостата. Това ще помогне да се регулира температурата на помещението и да го държи в правилната марка;
  • ако сте решили, когато се влезе пчелите, трябва преди това внимателно да се подготвят помещение – изчисти го от боклук, да реабилитират стени, проветрявайте добре и да сложим капан за мишки;
  • за да се осигури покой, зимен сън, направете покрива мека. Всеки звук, дори падащото от дъжд на твърдия метал растревожит на пчелните семейства. С тази цел се опитват дори около омшаника не създават никакви шумни действия;
  • отиде в стаята, където пчелите преминават през зимата, е много тихо, леко, а за осветление се използват само червени лампи;
  • най-добрият температурен режим за пчелите през зимния период се счита за 1 – 4 градуса над нулата;
  • в случаите, когато omshanik е изградена за 300 и повече кошери, входовете трябва да се направи веднага от двете страни;
  • не забравяйте да се вземат предвид при строежа на водосточную система, която ще премахне от покрива цялата разтопен сняг и дъждовна вода;
  • вход в omshanik трябва да бъде около метър ширина и два на височина, за да може нормално да се влезе и да се изказват на кошера;
  • пода трябва да бъдат достатъчно дебели, не по-малко от 20 виж

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *