Какво влияе на трайността на меда и как правилно да се съхраняват?

Мед – вкусна и полезна сладост, която се използва за приготвяне на ястия, напитки и медицински средства. Много от тях се интересуват срок на годност на този продукт: може ли да се влоши мед с течение на времето или не. Учените са установили, че той се отнася за продукти, които притежават способността винаги да бъдат годни за консумация, т.е. никога не се влоши.

Какво влияе на трайността?

Обикновено меда не се разваля в продължение на векове, при това не променя своите лечебни и вкусови свойства. Известен е случаят, когато при разкопките на гробниците в Египет археолозите са открили плътно затворени съдове с мед, дълбоко под земята. Те издържали там много векове, но нежен все така остават годни за консумация. Какво позволява на това сладко продукт да остане по траен?

  1. Ниското ниво на влажност. Медът има гигроскопическими свойства: тя може да абсорбира влагата от въздуха, създавайки при невъзможни условия за живот на микроорганизми, които не могат да оцелеят извън висока влажност на въздуха и развалят продукт. Същите тези свойства не дават самия продукт изсъхне, позволяват да остане в тягучей консистенция.
  2. Повишената киселинност. Нивото на киселина (ph) се достига 3-4,5, благодарение на което се среда около направено кисела. Высококислотная среда е неподходяща за живот на бактерии, така че медът може да не се влоши много дълго време.
  3. Водороден пероксид. Самите пчели – това е още една причина, поради сладостта на дълго време запазва своите свойства. Насекомите се събират нектар от цветя, изрыгая който от стомасите, се превръщат в мед. Химичен състав на стомашния сок на пчелите съдържа ензим глюкозооксидаз, който при изрыгании се смесва с нектар, в резултат на което се получава водороден прекис и глюконовая киселина. Тези вещества не дават сладкиши се развали. Водороден пероксид се протяга навън с всички бактерии, които влияят отрицателно на сладък продукт.

След известно време на съхранение, кехлибар деликатес се втвърдява, или кристализира. Кристализация се случва с всеки сорт мед, но отнема различен период от време. Някои видове, например, майски мед, могат да бъдат в течно състояние много дълго време. Скоростта На втвърдяване се отразява на количеството глюкоза: голям неговото съдържание ще ускори процеса на кристализация и обратното. Така че зреене мед – не означава испортившийся.

Условия на съхранение

Ако се спазват всички правила за съхранение на мед никога не се разваля. Да разгледаме основните нюанси съхранение екстри.

  • Температурата в помещението трябва да се създаде температура -5 – +20 градуса. При по-висока температура може да утратиться част от полезните елементи, при +40 С напълно се губят всички полезни свойства. Температурни колебания, също са нежелателни, те убыстряют кристализация. По-студена среда (по-ниски от -5 С) няма да остави лечебни елементи.
  • Миризмата и нивото на влажност – съдържание на влага във въздуха трябва да бъде минимално, защото медът попива нея. Продукти с остра миризма не трябва да се оставят в близост, тъй като нежен поглъща миризми, ще се вкус.
  • Светлината – слънчевата светлина – това е фактор, портящий лечение. Пряката слънчева светлина при поглъщане на капацитет с продукта го нагрява, което води до загуба на медицината, антимикробни свойства. Най-доброто място за съхранение на по – тъмната, хладна стая.
  • Тара – материал на съдовете, в които се поддържат от детството, често се влияе от това, разваля ли мед или не. Прибори от метал води до окисляване, отделяне на токсични вещества. Е разрешено да се държи в контейнери от стъкло, керамика, емайлирани съдове. Стъклена тара трябва да е от тъмно стъкло. Преди прилагането на прибори са старателно измити и сухи. Капацитет, след пълнене, добре запечатани.

По този начин, сладък продукт и при спазване на всички правила може да остане в първоначалния си вид много дълго време.

Видео: как правилно да съхранявате меда?

Причини увреждане на мед

Понякога този пчелен продукт е в състояние забродить, в което се отразява на най-високо съдържание на влага в състава. Това може да се посочи това, че при продажба на стоки разрежда с вода, но сладост и самата поглъща течност от въздуха, така че контейнера е необходимо плътно затваряне на капачката.

Продуктът може да вкисва, ако се нарушават условията на съхранение. За такава най-често се отнасят:

  1. Използването на невымытого на съда, в който по-рано е мед, за повторно съхранение на продукта. Филм от стария съдържанието ще доведе до ферментация на ново.
  2. Нарушения на температурния режим. При стайна температура лечение може да започне да се влошава.
  3. Тъмната сладост, която сме събрали от затворени клетки, се смята за недозревшей и бързо губи цялата полза, стават негодни за ядене.

Недопустимо е съдържанието на голямо количество нишесте. Народни методи позволяват да се разкрие наличието в продукта: ако kapnut йод, при съдържание на нишесте продукт ще се превърне в синьо. Обаче и самите пчели са вписани в клетка нишесте, така че най-добрият начин да го научите брой в покупаемом продукта – проверка на сертификат за качество, който се съхранява от продавача.

Сертификатът съдържа индикация диастазного броя – ензим, който излъчва тялото на пчелите, за да се разделят нишесте. През пролетта на мед в норма трябва да бъде с диастазным брой от 13-годишна, елда продукт – от 24, акациев мед – от 7.

Мед – това е уникален продукт, който притежава не само ярък вкус, но и лечебни качества. Може ли този продукт да се съхраняват вечно? При правилното събиране на мед, както и спазване на всички условия, тази сладост е в състояние в продължение на векове да остане в непроменено формата.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *