Какво се случва с мед при нагряване?

Много сортове мед по време на съхранение постепенно засахариваются. Но какво да правя, ако медът загустел, както и за приготвяне на хранителни, козметични или лекарствени рецепти необходим продукт в течна форма?

Много хора са чували, че за да се направи от засахаренного мед е течен, следва да се затопли. Но доколкото при него се губят лечебните свойства на продукта? Помислете, възможно ли е да се нагрява мед и подходящ ли е той след отопление за консумация.

Оптималната температура отопление

Мед – лечебен продукт, който е надарен с нас от самата природа. Той е известен със своите лечебни свойства и се прилага почти навсякъде. Най-голямо разпространение продукт е получил в народната медицина, кулинарията и козметиката.

Благодарение на уникалния си състав (за него е писано тук), медът има антибактериални свойства, което позволява да се съхранява достатъчно дълго време. Човечеството отдавна забеляза консервирующее действие на този продукт и умело това е в:

  • в Древна Гърция били съхранявани месни продукти;
  • в Египет го използвали за балсамиране мумии.

Обаче времето не стои на едно място и всяко нещо си има „срок на годност“. Така и мед, в зависимост от сорта, времето на бране и начина на съхранение, може да започне да кристализира или след няколко седмици, или след няколко месеца. Освен това, при неспазване на нормите за съхранение на продукта да започне да ферментира.

Внимание! Ако захаросани медът губи само една малка част от своите полезни свойства и да не се страхуват могат да се консумират, след това забродивший продукт без термична обработка за консумация не е добър. За да спре процеса на ферментация придадат на продукта течна, „по-удобни“ форма на използване и прибягват до топлина.

Но до каква температура да се загрява мед? В края на краищата, много хора са чували, че високата температура намалява качеството на продукта и не се препоръчва да се поставят мед в кипяща вода или на топли напитки, тъй като започват да се открояват вредни вещества.

Оптимална температура, при която се запазват „на живо“, лечебни свойства, се смята за 15 – 25 градуса. При по-високо-термична обработка на продукта, започват процеси, които водят до намаляване на неговата лечебна стойност. Това обаче не означава, че той става не е подходящ за консумация.

Така че, растопит захаросани мед, той трябва да се затопли до поне 40 градуса (повече за това в тази статия). За спиране на ферментацията, трябва да се стерилизира при 60 градуса. Но какво се случва при отопление? При каква температура медът губи полезните свойства и кога става опасно за организма?

Какво се случва с мед, когато се нагрее прекомерно

Вещества, съдържащи се в пчелином меда, достатъчно взискателни към условията на съхранение. Активни микробиологични и ферментативные процеси в продукта трае около две години. Привържениците на народната терапия точно в този период, смятат продукт „жив“, не отменя полза, както и че даден продукт не може да се нагрява.

Някои специалисти са съгласни с това мнение, тъй като при нагряване над 40°С от захари започва да се образува оксиметилфурфурол (ОМФ). Изпитвания върху плъхове показват потенциална токсичност и канцерогенность този отровни вещества – ето основната причина, поради която не се загрява медът.

Внимание! ОМФ се използва за определяне на качеството на меда и откриване на фалшиви. Проучвания с плъхове са показали токсичност на веществото, обаче връзка между развитието на различни заболявания и употребата на ОМФ в човека не е установена.

В съответствие с гостом, съдържанието ОМФ в 1 кг мед трябва да бъде не повече от 25 мг. Според някои, максимално дневното потребление на ОМФ за лице, при която дадено вещество може да има негативно влияние за организма, е 2 грама на 1 кг маса.

Прочетете също така: Кестен мед

По този начин, за да се получи отравяне и вреда за организма, среднестатистическому човек трябва да се употребява повече от 6 кг сладък десерт с пределно допустимо съдържание на даден канцероген.

Изчезването полезен свойства при 40-45°С

Според специалисти, при такава термична обработка при мед започва да се променя структурата – тя става по-течаща. Продукт губи първоначалния си цвят и става по-тъмен. Но в него все още се запазва голяма част от полезни витамини и микроелементи.

При 45°С започва процес на разграждане на ензими, намалява бактерициден ефект, намалява лечебната стойност и аромат. Този ефект обикновено се наблюдава, когато медът се поставя в твърде стръмни вряща вода или просто в топла напитка.

Превръща ли мед в отрова при 60°С

Продължава разлагане на ензими, намалява количеството на витамини (около 20%). В по-голяма степен се губят лечебните си свойства, започва активна образование ОМФ. Във връзка с това В отговор на въпрос, възможно ли е мед се вари или готви, става доста спорен.

Същите явления се наблюдават при промишлена стандартна пастьоризация или съхранение на продукта в рамките на една година при 25 градуса. Между другото, мед, продавани в големи магазини, в повечето случаи е пастеризованным, а не „живи“. Докато не е измислена други начини за по-дълго време да запази търговски вид на продукта.

Как можете да използвате прегряване на мед

Прегряване на мед – последната термичната обработка при температура над 60 градуса. Може и той губи голяма част от лечебните си свойства, но това не означава, че този продукт е напълно безполезен. Тя може да се прилага:

  • в готварството;
  • козметика.

Такава пчелопродукт, без да се създава опасност за здравето на човека, които се използват за приготвяне на десерти и разнообразни сладкиши. Броят на потенциално отровни вещества в ястието ще бъде нищожен, а полученото удоволствие от употребата му — незабравимо.

Освен това, не трябва да забравяме и за положителен ефект от използването на мед в козметологията. Този продукт е идеален за направата на маски за коса и лице, или антицеллюлитного масаж (прочетете повече за медения масаж).

Възможно подгряване на мед

За правилното загряване засахаренного продукт трябва да спазвате температурния режим. Някой, страх го перегреть, използва за това:

  • батерии за централно отопление;
  • слънчев балкон;
  • перваза на прозореца.

Прочетете също така: Кипрейный мед

Обаче не винаги данните мерки са ефективни. Още повече, че слънчевата светлина също се отразява негативно върху лечебните качества на продукта – работят окислителни процеси. Да разгледаме още няколко начина, които често прибягват домакини.

Водна баня

Най-добрият вариант, с помощта на които може да се нагрява мед и не вредят на неговите полезни свойства, е водна баня. Този метод се смята за най-безопасен и позволява да се запазят всички лечебни свойства на продукта. За това, как да направите водна баня и как можете да го използвате безопасно загряване на мед, можете да научите от нашата статия.

Микровълнова фурна

Малцина от съвременните домакини днес живеете без този незаменим за всеки кухнята на уреда. С помощта на фурни, могат бързо да бъдат размразени или претоплят всяка храна, което спестява много време.

Въпреки това се загрява в микровълнова фурна, категоричен, не се препоръчва. И въпросът не е в това, че данните уреди излъчват МИКРОВЪЛНОВА радиация, която твърди, че:

  • отрицателно влияние върху структурата на водата;
  • унищожават витамините;
  • превръщат полезни микроелементи в канцерогени.

Последните изследвания в тази насока показват, че това изобщо не е така. А въпросът за принципа на действие на този уред.

В микровълновата фурна се случва така наречените диэлектрический отопление вещества, които се състоят от полярни молекули. Електромагнитни колебания предизвикват триене на тези молекули, което води до повишаване на температурата. По този начин може да се нагрява не само вода, съдържаща се в храната. В индустрията, например, битови микровълнови печки използват не само за размразяване, но и топене на пластмаси и дори печене на керамика.

Проблемът битови варианти се състои в това, че при загряване на хранителни продукти е трудно да се контролира температурния режим. Средната скорост за отопление на битови пещи е от 0,3 до 0,5°С в секунда – да се определи визуално, този процес е невъзможно. Дълбочина на затопляне е от 1,5 до 2,5 виж Това означава не само, че не може да се каже точно до каква температура се нагрели на продукта, докато не го извадя от фурната, така че той е още и неравномерно нагряване.

Въз основа на това може да се направи един прост извод – микровълнова печка не е подходящ за загряване на мед. Или той просто „изгори отвътре“ и ще се превърне в токсично или ще получите обикновен подсладител. Ето защо не бива да се нагрява мед в микровълновата фурна – може да готви убийствена отрова.

Как да се направи разграничение на топъл мед

На топлина често прибягват недобросъвестни пчелари или продавачи, когато искат да дават стар продукт за прясна. За спазването на технологията на загряване често никой от тях не мисли. Разграничаване на такива стоки не е толкова трудно:

  • по-течна, водниста структура;
  • липсва вкус и различен вкус;
  • неестествено тъмен цвят.

От гореказаното може да се направи следния извод. За да запазите полезните свойства на продукта не трябва да му се загрява над 40 градуса. Мед, на нагряване над 60 градуса, става потенциално канцерогенен, поради което някои го приравни към отровата.

 

 

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *