Какво е рефрактометър за мед и как да се възползват уред?

Изберете пасечничество като хоби или като основна дейност, трябва да оправи всички уреди и технически средства, които да ви помогнат да получите качествен сладък мед. Определено трябва да научите повече за рефрактометър за мед: какво е това и как да го използвате?

Макар изисквания на съвременния пазар за качествени продукти не са високи, много пчелари продължават да се ръководят от доказан ГОСТ. Според него, маса споделят съдържание в меда на влага не трябва да надвишава 19-21%.

За получаване на тези резултати, смята се, че изпомпване на мед за предпочитане само от тези пити, които са били затворени кола маска на три четвърти от общата височина. Но при откачивании мед това изискване се спазва винаги, в резултат на което съдържанието на вода в сглобени продукта, значително надвишава нормата.

Мед висока влажност на въздуха е благоприятна среда за процесите на ферментация, които бързо го правят негодни за консумация. За да се избегнат такива ситуации, в процеса на събиране трябва строго да контролира съдържанието на вода, за тази цел е необходимо рефрактометър за мед. Той с голяма точност измерва масова акция на водата в общата маса на продукта. По такъв уред отдавна се ползват не само пчеларите, но и на едро купувачите на мед.

Основни характеристики рефрактометров

Като цяло рефрактометри предназначени за проверка на сахаросодержащих течности, като плодови сокове и напитки, вино и мед. Избор на уред точно за мед трябва да се обърне внимание на някои параметри:

  • в редица измерения параметър;
  • на минимална класификация;
  • на размери.

Преносими устройства са много компактни и не изискват свързване към енергийната мрежа. По-малките модели са оборудвани с вграден температурен коректора, който представлява биметаллическую чинията, свързани със системата на оптика самото рефрактометъра.

Под влиянието на температурни колебания тази плоча се свива или, напротив, да се разтяга, като по този начин плавно да регулира работата на цялата измервателна система за съответствие с температурни условия. Благодарение на автоматични изчисления, тези промени се постига максимална точност при замере влажност в интервала от 12% до 27%.

Преди закупуване на уреда трябва внимателно да се запознаете с инструкциите на производителя. Преди първото използване трябва непременно ще изисква калибриране рефрактометъра. Тя трябва да се проведе по показанията на еталонен уред, с помощта на идентични проби от мед. За прилагане на настройки отвертка трябва да побеждавам винт за калибриране и да се въведе граница, която най-често е боядисана в бяло и синьо на цвят, на показания, подобни на стандарта.

Видео: рефрактометър за мед.

Ред за работа

  1. Проба на мед, семена за измерване, трябва да бъдат изложени в затворена епруветка, на водна баня разтопете до прозрачност (повече от 40 градуса). След това трябва да се охлади до температурата на помещението. Ако доказуема пробата не съдържа кристали или частици, на този етап може да пропуснете.
  2. Няколко капки мед, за да нанесе на призмата, отваряне на устройство тъпа плоча. След това тя трябва да се затвори по такъв начин, че да се прилага мед призма е покрита равномерно по цялата повърхност. При това не трябва да остане нито сухи петна, нито мехурчета въздух. Следва да се има предвид, че колкото по-тънки работи филм, толкова по-точно ще бъде резултат от измерване. След това трябва да изчакате около 10 секунди, през които се изравнява температурата на мед и на уреда.
  3. За да получите резултати, трябва да се извлекат тъпа плоча и я изпраща в светлина или на светлинното устройство. В нея има окуляр с кръгла поле, на което от горе надолу се прилага класификация. Този окуляр е нужно предварително отфокусировать, за да скала е видима максимално ясно. На плоча долната част е боядисана в бял цвят, а горната – в синьо. Влажност на мед се чете по цвят на границата.

Разбират, какво е рефрактометър и как той работи, става ясно, че за максимална точност на резултатите от измерване трябва внимателно да се калибрира уреда. Също така може да се направят изводи за ефекта на извършени измервания на температурата не само продукта, но и за околната среда. Освен това, самата измерване на призма, също трябва да са със стайна температура.

За съхранение на рефрактометъра няма специални изисквания. Той трябва да се почиства с мека влажна кърпа, след последните измервания и се поставя в сухо помещение, за да не се потускнел измервателен окуляр. Сами не се опитвайте да разглобявате уреда и да го почистите, по-добре се обърнете към специализиран сервизен център.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *