Какво е еспарзета и колко полезен е медът от това растение?

Мед заслужено се смята не само изтънчен деликатес, но и доста силно лекарство. Набор от полезни свойства зависят от растението-медоноса. Полезни свойства и приложения на эспарцетового мед се дължат на богатото съдържание на витамини, минерали и аминокиселини в растенията еспарзета. Той се смята за един от най-добрите медоносов, а мед от него – высокосортным.

Какво е еспарзета?

Хора, далечни от пчеларството и изобщо, от селското стопанство едва ли сте чували някога името. Междувременно еспарзета е известен още от древността народни знахарям, использовавшим го в много снадобьях. Това красиво разцвет висока трева, която може да се намира в полето, в дебрите на храст или в покрайнините на гората.

В животновъдството той се смята за един от най-добрите фуражни треви. Благодарение на насыщенному състав еспарзета се отглежда като почвозащитное растение, затваряйки го в земята, където тя служи като органичен тор.

Като лечебно средство се използва при лечение на мъжката полова слабост, гинекологични заболявания и маточни кръвоизливи, подобрява състава на кръвта, лекува кръвоносните съдове.

За производство на мед най-често се използват еспарзета рожба или виколистный, минимум три препоръки за добро и сибир. Както и всички бобови растения, той е щедър растения мед. Периода на цъфтеж растението трябва в това време, когато другите вече избледня – края на май и през целия юни. Това означава, че пчеларят може да бъде сигурен, че получава монофлорный эспарцетовый мед. Четка цветя отделят сладък и плътен аромат, привлича пчелите. При добри метеорологични условия (ако не е суша) подкуп с еспарзета може да бъде до 6 кг, а като цяло мед реколта в различни региони – от 100 до 700 кг мед на хектар.

Основните райони на производство – това са Азия, Африка и южна Европа. На територията на бившия съветски съюз – Украйна, Кавказ, Средна Азия. В Русия эспарцетовый мед произвеждат на договора

Състав

С нектар за мед получава всички полезни свойства, които притежава еспарзета. Хранителна стойност е до голяма съдържанието на глюкоза (48-57%) и фруктоза (38-44%). Енергийната стойност на 100 г продукт – 315 ккал. Той не съдържа мастни киселини и мазнини. Количеството на въглехидратите е 80 г, протеини – 0,75 г

Еспарзета насища с мед, витамини от група В, аскорбинова киселина, витамин РР, К и Н. Минерален състав е богат на желязо, калций, мед, манган, калий, фосфор, сяра, цинк и други макро – и микроелементи.

В допълнение, продуктът съдържа фитохормони, етерични масла, аминокиселини и антиоксиданти. Поради високата биологична активност не се препоръчва даването на мед от еспарзета деца до 3 години.

Физическа характеристика

За да си купите истински качествен мед, човек трябва да знае характеристиките му. Той се отнася до бели сортове и има отличителни признаци:

  • аромат – лек аромат на рози;
  • цвят – кехлибарен прозрачен имате само че откачанного и бледо кремаво, след кристализация;
  • консистенция – в прясно състояние – течност, в кристаллизованном – като разтопено масло;
  • на вкус е леко, леко тревисто, не оставя захар-сладък послевкусия, без горчинки.

Процесът на кристализацията е бавна и започва 3-4 седмици след изпомпване.

Полезни свойства и приложения на

Свойства, които притежава эспарцетовый мед, позволяват да се прилага за лечение на много заболявания, като помощно средство. Той има следното действие върху организма:

  1. Зарастване на рани благодарение на анти-микробни свойства.
  2. Тонизира и укрепва.
  3. Успокоява нервната система.
  4. Стимулира имунната система.
  5. В противовес на образуването на тумори.
  6. Диуретик и средство за изпотяване.

Благодарение на противовоспалительному действие прием на мед, спомага за зарастване и вътрешни рани при язви и гастрит. Същото действие оказва и възпалени венци. С помощта на меден изплакване може да се отървете от стоматит и възпаление на венците. В състава на комплексно лечение е добре да помага при парадонтозе.

Эспарцетовый мед повишава умствената и мускулна активност и работоспособност. Той укрепва имунитета и спомага за бързото излекуване от вируси и настинки.

Високо съдържание на желязо и мед, спомага за подобряване състава на кръвта. Консумирането на эспарцетовый мед всеки ден, да изчистите организма си от токсини, да помогне на работата на черния дроб, ускоряване на обменните процеси. Благодарение на ферментам, съдържащия се в продукта, употребата му подобрява чревната микрофлору, спомага за нормалното храносмилане.

Ако се яде преди лягане малко количество мед, да се нормализира съня. Той намалява токсичните действие на никотина, укрепва стените на кръвоносните съдове, прави ги по-еластични.

Козметика обичат да използват эспарцетовый мед в състава на маски за лице. Той добре подхранва и овлажнява кожата, придава й еластичност. Ако постоянно да ги използват като косметологическим средство в чист вид или в състава на маски с различни съставки, може да се запази младостта на кожата и красив тен. Той е особено полезен за стареене на кожата, тъй като притежава способността да подобрява тургора си и разглаживать фини бръчки.

В козметични маски той отлично се комбинира с лимон, яйчен жълтък, глицерин, сирене и овесени ядки. Добър антицелулитен ефект дават масажи и маски с мед от еспарзета.

Дори ако просто се яде всеки ден малко количество мед, за да се подобри състоянието на костите, кожата, косата и ноктите.

Ползи за мъжкото и женското здраве

Мед эспарцетовый много полезно да има мъже. Отдавна го използват за подобряване на потентността. Ако го комбинирате прием със сок от моркови, мъж завинаги ще забрави за сексуална слабост или импотентност. За това се смесва в равни части мед и прясно изцеден сок и приемайте три пъти на ден по 50 г.

При лечение на женски болести го приема през устата и се използва меден разтвор за промивки. Той подобрява хормоналния фон, облекчава възпаления и зарастване на рани и ерозия.

Правила за употреба

Эспарцетовый мед изисква специален подход. Дневната норма трябва да бъде строго дозиран и да не надвишава 3-4 супени лъжици на ден. Ако яде повече, може да възникнат алергии. Най-добрият резултат се дава за пиене на празен стомах, един час преди хранене.

Не бива да се загрява, в противен случай той губи всички полезни свойства. Това означава, че той не подлежи на употреба на захарни продукти, които трябва да се пече. Мед от еспарзета не могат да се поставят в горещ чай или мляко. Напитки с него трябва да бъде топла.

Да се съхранява продуктът трябва да е само в добре затворен стъклен, керамичен или дървен съд. При контакт с метал, мед влезе с него в реакция и да стане негодно за консумация. Добре се съхранява при стайна температура, желателно е тя да е не по-висока от 20°C. Ако спазват всички условия, срок на годност на продукта е неограничен.

Видео: стомана, еспарзета.

Противопоказания

Освен полезните свойства на меда има и противопоказания:

  • детска възраст до 3 години;
  • алергия;
  • захарен диабет;
  • затлъстяването.

В последния случай не може да се откаже от мед съвсем, но приема му е най-добре хармонизира с вашия лекар.

Като всяко народно средство, медът е с меко действие. Не му се използват за лечение на сериозни заболявания, като единственото лекарство, а е задължително да се съчетават с други методи. Добър резултат дава само системно продължително употребата му

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *