Какво е бор, мед и как правилно да го ям?

Природата е безкрайно щедра към полезни дарове, просто трябва да знаете как да ги използвате. Билки ни дават ги под формата на отвари, настойки и мед. Но не винаги пчелите могат да помогнат в създаването на естествени лекарства. Боровата мед се готви без тяхното участие. Сладко от млади клонки и шишарки от бор е известно със своите лечебни свойства още от нашите далечни предци.

Не случайно санаториум за болни от туберкулоза по-рано винаги се строят именно в борова гора. Там третира самия въздух, наситен с борови фитонцидами. Ние, градските жители, такова удоволствие, като ежедневно на разходка в бору, не винаги е на разположение. Но ние можем да набави за себе си лекарство под формата на борова мед.

Състав и полезни свойства

Защо сладко от борови шишарки се нарича борова мед? Най-Вероятно, защото то е същото сладко и полезно. Младите издънки – бъбреците и млечни борови шишарки раздаде множество полезни свойства на инфузия, от който след това се приготвя сладък сироп.

Мед от шишарки от бор съдържа етерични масла, дъбилни вещества, летливи, минерални соли, терпентин, микроелементи и аминокиселини. Вярно е, че витамините, съдържащи се в заготовленном суровини, частично се разрушават при готвене.

Боровата мед не е предназначен за това, да го ядат, често срещано лакомство – твърде силен за него състав. Основното лечебно действие, което оказва върху дихателната система. Всичко е въпрос на фитонцидах, съдържащи се в него. Това са вещества, способни да убиват патогенните бактерии. По същество – това е естествен антибиотик.

Освен това, той има и друго действие върху организма:

  • нормализира съдържание на мазнини, премахва холестерол, положително влияние върху обмяната на веществата;
  • диуретично и жлъчегонно;
  • благодарение на селену и жлеза е в състояние да подобрява състава на кръвта, полезен е при анемия;
  • повишава имунитета;
  • забавя процеса на стареене;
  • тонизира.

Боровата мед препоръчват да се приема за профилактика на раковите заболявания, за лечение на настинки, грип, туберкулоза, бронхит, магарешка кашлица, болки в гърлото. Той е Полезен и при заболявания на стомашно-чревния тракт и от камъни в бъбреците.

Отглеждането на суровини

За да пчелен мед от борови шишарки, се оказа наистина е лечебна, трябва правилно да се подготвят суровините.

Парцел гори трябва да бъдат отстранени от града и на пътищата, тъй като младите шишарки, бор, имат способността да абсорбират в себе си вредни вещества от почвата и въздуха. Не са подходящи за събиране и млади борови засаждане на дърво започва да дава плодове едва след 30 години.

Събирането им е необходимо веднага след цъфтежа на бор. В южните райони – това е април и май, в по-хладните райони – до 1-1,5 месеца по-късно. Режат трябва да се стреля или подутини нежно-зелени цветове, меки на допир. И съвсем дребни, и отглежда пъпки са подходящи за приготвяне на борова мед. Ако съберете на младите филизи, а след това не приемайте централна – тази, в която се намира точката на растеж. За сладко-подходящи странични издънки.

Рецепти за готвене

От какво се състои мед? За приготвянето му трябва само пъпки или филизи и захар. А ето и технологии за готвене има няколко.

Рецепта № 1. Събрани суровини трябва да бъдат старателно измити. Въпреки, че мнения се различават. Някой смята, че за измиване трябва да е задължително, опитни приети колектори твърдят – отмиване с шишарки от смола, могат да се унищожават част от полезните вещества.

Ако сте решили да изплакнете суровини, а след това с издънки трябва малко проблеми. Първо трябва да ги залейте със студена вода в продължение на 10-15 минути, за да е с него, обсипан възможни насекоми и прилипшая голяма борови иглички. След това изплакнете под течаща вода. Преди готвене издънки трябва да са нарязани.

Подготвени пъпки или филизи, поставени в тенджера и се пълни с вода, така че нивото му е покривал техните на 1-1,5 см, След като заври варете около половин час на слаб огън, премахване на пяната. След това отварата трябва да престои в продължение на полусуток. Продължаваме да се готви, бор, мед, предварително процедив инфузия. Пропорцията на инфузия клонки от бор (или конуси) и захар – 1:1. Сиропът се довежда до кипене и се приготвя на слаб огън в продължение на 1,5-2 часа, докато се сгъсти.

Рецепта № 2. Подготовка на суровини е същото като в първата рецепта. Нарязани клонки или пъпки се изсипва захарта в размер на 1:2. В рамките на няколко дни бъбреците даде сок. Трябва да ги тури на огъня, за да заври и варете на слаб огън за 5 минути. След това се охлажда и отново се вари 5 минути. Процедурата се повтаря 3 пъти, след което се разпространява в банките, чрез добавяне на предварително една чаена лъжичка лимонена киселина и разбъркайте добре.

Рецепта № 3. Измитото и нарязано на суровини са поставени в буркани, като всеки слой със захар. Банките са поставени в по-светло слънчево място. Постепенно кълнове даде сок и се смесва със захар се получава сироп. Банките трябва непрекъснато да се сменят към светлината различни страни.

За разлика от класическите пчелен мед, сладко от борови шишками трябва да се съхранява в хладилник.

Борова прашец

В пъти усилва действието на мед борова прашец. Я се берат в период на цъфтеж на бор – в първата половина на май. Цветният прашец е на малки съцветия, наподобяващи царевични кочани. Обикновено те са разположени в клоните, обърнати във вярата в южна посока. Когато те се превръщат в жълт цвят, това означава, че те бяха покрити с цветен прашец.

Съцветия се събират и се изпращат, за да изсъхне на тъмно място. Осыпавшуюся в процеса на сушене на пчелен прашец се събират и се поставят за съхранение в пластмасови контейнери.

В прашец е голям брой на биологично активни вещества, които помагат в борбата с рака. За лечение се приготвя смес от ракия прашец и мед.

Включването на цветен прашец в състава на спомагателно лечение при туберкулоза повишава ефективността му няколко пъти. За този 1 литър мед и супена лъжица цветен прашец внимателно се разбъркват и настаиваются. Вземат се 3 пъти на ден по 2 супени лъжици на празен стомах, мляко за пиене.

Като тонизиращо средство правят смес от пчелен мед (100 г), бор (50 г) и цветен прашец (10 г).

Намажете тялото с помощта на напитка от 1 л зелен чай, където се добавя супена лъжица вече готовата смес от мед и цветен прашец, други лимон и лъжица водка.

Мед с прашец се използва за лечение на аденом на простатната жлеза и нарушения на храносмилателната система. Той ще засили организма преди хирургични вмешательствами.

Как да приемате борова мед?

Боровата медът може да се приема в чист вид, а може да се комбинира с други народни средства.

За профилактика и поддържане на жизненост и здраве на мед да се яде сутрин и вечер по 1 супена лъжица. При магарешка кашлица децата се смесва мед от шишарки от с маслиново масло и обикновен пчелен мед. За лечение на камъни в бъбреците, тя се добавя в чорбата bedrentsa и на шипка, при хипертония се приготвя зеленчуков сок с добавка на борова мед.

Децата чист мед, бор могат да се консумират и 5 години.

Видео: бор, мед, рецептата.

Противопоказания

Този невероятен продукт, не причинява алергии. Рядко се среща на неговата индивидуална непоносимост. Въпреки това има редица състояния, при които не е препоръчително да се консумира мед, бор:

  1. Бременност и кърмене.
  2. Алкохолизъм.
  3. Хронични заболявания на черния дроб и бъбреците в период на обостряне.
  4. Захарен диабет.
  5. Възраст над 60 години.

Боровата мед – това е дейнти медикаменти, които особено обичат децата. Готвя му не е трудно, той ще направи лечението на много болести не само по-ефективен, но и приятно. Бъдете здрави!

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *