Какви полезни свойства притежава градински чай и мед от него?

Едва ли има възрастен човек, който не е чувал да про лечебно растение градински чай. Но ето за шалфейный мед знаят малцина, а защото той има почти същите полезни свойства, че и самото растение. Вярно е, противопоказания също са на разположение. Къде, без тях?

Градински чай като растителен мед

Градински чай е многогодишно тревисто растение, с височина на стъблото което достига 70 вижте Му родина се считат за Италия и Югославия, въпреки, че расте навсякъде, където има подходящ климат. Предпочита топлината и не е твърде богат на влагата на почвата, но може да се вкорени и в по-хладен климат. Въпреки студеното време се страхува, и в по-тежките студове, без високо снежната покривка замръзва.

Растителен мед градински чай красиво цъфти „метелками“ от синьо-малки цветя, затова често се отглежда като декоративно растение. Но тъй като той притежава широки лечебни свойства, широко се използва както в традиционната, така и в народната медицина.

В химичния състав на градински чай са:

  1. Флавоноиди.
  2. Алколоиды.
  3. Танини.
  4. Олеановая и урсоловая киселина.
  5. Витамините PP, B1, B2, B6, B9, C.
  6. Голям брой от етерични масла (с 25% им се съдържа в плодовете).

За изцеление от недъзи се използва само горната част на стъблото с листа и цветя. Градински чай влияе положително на стомаха, бъбреците, черния дроб. Помага при остри настинки, като ангина и бронхит, и дори облекчава пристъпи на астма. Лекува кожни заболявания и изгаряния, радикулит, неврит.

Освен това, притежава противовъзпалително действие: със сигурност е известно на всички гаргара при зъбобол и флюсах.

Полезни свойства шалфейного мед

Цъфти градински чай от май до август, точно в това време пчелите събират от него нектар. Самият медът има следните характеристики:

  • нежно, с лека горчивина вкус;
  • тъмно златист (амбър) цвят;
  • тънък, приятен меден аромат;
  • казват, изобщо не кристализира.

Освен това, че самият продукт е страхотен десерт, той притежава не по-малко (ако не голямо) количество лечебни свойства, което е и растение, с които тя е била събрана трудолюбив пчелите.

Мед шалфейный използва при заболявания на:

  1. Сърдечно-съдовата система.
  2. На горните дихателни пътища.
  3. Жлъчния мехур и бъбреците.
  4. Стомашно-чревния тракт.

Също така той помага за облекчаване на отоци при заболявания на гърлото, има дезинфекциращи противовъзпалителни свойства, прочиства храчки. Често се използва като диуретично и слабително средство.

В случай на простуда се препоръчва да се вземат мед в чист вид, сутрин на празен стомах.

Този мед, като градински чай, има не само полезни свойства, но и противопоказания за прилагане. Основни (но, за съжаление, не е единственият) забрана на употребата му – индивидуална непоносимост към определен продукт на пчеларството. Също така, той е под забрана при някои хронични заболявания.

Затова е по-добре, отколкото да се отдадете на аматьор, консултирайте се предварително с вашия лекар. Това не само спестява вашето здраве от излишни усложнения, но и ще направи лечението с мед (ако такава е показано) са най-ефективни.

Рецепти с мед при настинки

Въпреки, че медът от градински чай, както впрочем и всяка друга, е добър сам по себе си, няма причина да се откаже от това, за да я засили действието на други полезни и естествени съставки.

Нека да разгледаме няколко от най-популярните рецепти от народната медицина с мед, които се прилагат за лечение на различни видове настинки:

  • Инфузия с бузиной – това е средство за успешно помага при леки настинки. За него ще трябва сушени плодове бъз и 1 супена лъжица. л.), кипяща вода (250 мл) и мед (1 супена лъжица. л.). Сушени плодове залейте с вряща вода и се държи на водна баня за 10 минути. След това оставете за 20 минути да престои, прецедете и добавете мед. Пие 4 пъти на ден преди ядене по една четвърт чаша.
  • С алое и водка – компрес с такъв състав помага в борбата с стрептокок в гърлото. За него трябва да се смесват 2 супени лъжици. л. водка, 1-ва супени лъжици. л. мед и сок от алое.
  • С чесън – добро средство от настинки и грип. Трябва да се смесват се по една чаена лъжичка мед и счукан чесън, и се яде преди лягане, се измива с топла вода (преварена). Продължи на такова лечение е необходимо до пълното оздравяване.
  • С девясилом – важно лекарство за кашлица. Изсушените и смолотые в кафемелачка корени бял оман (50 г) се смесват с разтопен на водна баня мед (200 г) и се охлажда. Приема 30 минути преди ядене по 1 чаена лъжичка 3 пъти на ден.

Трябва да се отбележи, че именно шалфейный мед не може да бъде по-подходящи за използване в тези рецепти, благодарение на своите уникални качества.

Видео: меден килери – градински чай.

В козметологията

Както е известно, мед използват не само като природен медикамент под формата на приятен вкус на добавки в готварството. Не по-малко широко се използва в козметични цели.

Маски за тяло и коса, мед форми за потребителите в борбата срещу стареене на кожата и целулита – ето един непълен списък на неговото прилагане. И тук добит от градински чай, мед, също ще бъде много между другото.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *