Какви полезни свойства и противопоказанията при шипка с мед?

За полезните лечебни свойства на меда са познати отдавна. Да, шипка много използват за приготвяне на напитка, богата на витамини. Но не всички знаят за шипки с мед. Ползи и вреди, противопоказания и рецепти — за това ще говорим по-нататък.

Имоти дива роза

На шипка, който още като „дивата роза“, могат да се срещнат в гората, гори, в близост до къщи в село. Си бледо-розови цветя напомнят выродившиеся рози, а ярко червени плодове, поспевающие в началото на есента, са източник на витамини.

Какво е символ на шипка? Какви са неговите полезни свойства и противопоказанията? В плода на витамин C са три пъти повече, отколкото в лимоне. А касис той изпреварва два пъти. Плодовете са богати на микроелементи и минерали, витамини, сред които:

  1. Калий, калций, фосфор, магнезий.
  2. Желязо, мед, манган.
  3. Витамините PP, K, H, група Б.

Полезни свойства са подсилени от наличието на флавоноиди, етерични масла. Полезни свойства на шипка се проявяват в противовоспалительном, който имунитета действие. Също така лечение на ЧРЕВНИ заболявания, анемия, артрит, сърдечно-съдови заболявания. Го курсовое приложение намалява риска от развитие на атеросклероза, помага за прочистване на организма.

Растението забележително е още факта, че той е с лечебна цел се използват не само плодовете, но и на цветя, листа, коренище.

Особено полезен за прием на отвари, настойки от горски плодове на дивата роза в период на зимните студени тръпки, когато се увеличава риска от настинки и инфекциозни заболявания. За да се повиши имунитета, попълване на запасите от витамини и да се справи с първите признаци на болестта, се препоръчва да се вземат шипка с мед и лимон.

Противопоказания

Въпреки очевидната полза, отвари от шипка имат своите ограничения при използването. Не се препоръчва да се вземат шипка при наличието на следните заболявания:

  • гастрит;
  • склонност към алергии;
  • тромбофлебит;
  • запек;
  • повишената киселинност на стомаха.

Трябва да знаете, че alcoholate вдига налягане, а водна понижава. Прекалено продължителната употреба на шипка може да доведе до заболявания на черния дроб, седалище главоболие.

Трябва да се вземат предвид влиянието на вредните отвара от шипка на зъбния емайл, така че да го пие се препоръчва през сламка.

Нещо повече в лечението на шипка — полза и вреда, зависи от начина на приложение, дозата и наличието на противопоказания.

Отглеждането на шипка

Отглеждането на шипка се извършва в сухо, ясно време. Време на прибиране зависи от това, коя част на растението е обект на събиране. За събиране на лекарствени суровини се използват растения, които растат в места, отдалечени от предприятия, пътища и градове.

Цветята се берат по време на цъфтежа — юни. Режат се заедно с дръжките, не позволява на смятия. Цветя незабавно се подлага на сушене, внимателно пръснати ги в топло и проветриво място, без пряко попадане на слънчеви лъчи. Суровини периодично се бърка, не се допуска слеживания и потъмняване. Сухи листенца лесно се рушат.

Плодове от шипка се събират в период на съзряване, през август-септември, преди началото на замръзване. След коледа плодове губят част от витамините. Важно! Не си мият плодовете, преди изсушаване. Изсушава ги в фурна, сушилня при температура от около осемдесет градуса.

По време на сушене е желателно от време на време се разбърква, леко да отворите вратата на фурната, за да излезе излишната влага. Правилно изсушените плодове са твърди, гладки на допир, не се рушат при натиск.

Корените се събират в края на есента или средата на пролетта. За да не навреди на храст, корени вземат от страничен изход. Го нарязани от основния храст, и изкопаят корени. Суровините се измиват, смачкват и се изсушава. Сухи корени трябва да е лесно разламываться.

Малцина знаят, че от листа на шипка може да приготвите чудесен чай. За да получите полезна суровина, листа преди изсушаване ферментируют. Листата след прибирането се измива, леко се изсушават на сянка в продължение на четири часа. След това листата се смила в съда, за да те пусне сок.

Маса се слагат в стъклен или емайлиран съд, натиснете игото“, се оставят в топло помещение в осем часа, покрити с кърпа. След това се изсушават във фурната за около четиридесет минути при температура сто градуса.

Изсушена суровина се съхранява в банки от стъкло, торбички от нетъкан или картонени кутии с две години.

Мед от шипка

Wild rose е слаб растения мед, така че да се получи мед с високо съдържание на цветен прашец, нектар от шипка е много трудно. Да, и големи гъсталаци от храсти се срещат рядко. Но дори и малък подкуп с шипка дарява на мед допълнителни свойства. Шиповниковый мед — мед, събрани от различни билки и растения, в това число и „дивата роза“.

Мед, добит от дива роза, има кремав цвят и консистенция на паста. На вкус е сладък, с лек аромат на рози. Състав на меда зависи от различни компоненти, включително на места за събиране, сорт и количество медоносов. Този уникален мед е полезна за стомашно-ЧРЕВНИ заболявания, пиелонефрит, холецистит, атеросклероза. Той помага за възстановяване на организма след тежко заболяване, облъчване.

При липса на шиповникового мед се използва в отвари и настойки от горски плодове, шипки с добавянето на обикновения мед.

Начини за приготвяне на лечебни напитки

Има няколко основни рецепти за приготвяне на лечебни напитки от шипка.

Основната задача — да се запази максимално количество полезни вещества, витамини.

Рецепти

От разновидностите на отвари да се очертаят основните начини на приготвяне:

  1. Бульон с настаиванием.
  2. „Бърз“ отвара.
  3. Инфузия в термос.

Внимание! За приготвяне на напитка трябва да се използва стъклен или емайлиран съд.

Бульон с настаиванием приготвя се обикновено вечер. На един литър вода да заври, отпадат четири супени лъжици плодове, предварително измити. След десет минути варене се оставя да се влеят в продължение на една нощ (10-12 часа). Сутрин отвара трябва да се изсушава, и може да се пие, като към топло питие с мед на вкус.

„Бърз“ отвара се приготвя от смлени плодове, взети с пропорции — една лъжица (или десет броя) в чаша вода. Сухи плодове се смилат в кафемелачка или друг начин, се налива чаша вряща вода, и варете в продължение на десет минути. След половин час на инфузията може да се пие, предварително процедив.

Важно! Отвара от смляно шипка задължително трябва да прецеждам преди употреба.

Инфузия в термос, позволява запазване на повече витамини, които частично се губи при варене. Съотношение на вода и плодове на една и съща — десет плодове в чаша вода. Измити плодове се изсипва в термос с гореща вода, доведенной до 80 градуса. Време на инфузията е около осем часа. Обикновено се приготвя на нощ, сутрин да се насладят на питие, придающий сила.

Дозировка напитка за възрастни не трябва да надвишава две чаши на ден, а за деца — една чаша. Дозата е разделена на три-четири пъти, като след хранене.

Смесват в един напитката мед и шипка го прави полезен двойно. При приготвянето на отвара се добавят и други плодове. Например, при предсърдно мъждене може да бъде приготвена напитка от две супени лъжици плодове от глог, осем шипка. Ги залейте с литър вода, вари се в продължение на двадесет минути, оставете да се влеят за една нощ. Прецедения бульон се пият по две трети чаша преди ядене в продължение на един месец.

Ето още няколко рецепти от корени, цветове от шипка:

  • Напитката от корените – при заболявания на черния дроб, сърдечни заболявания, камъни в бъбреците, високо кръвно налягане народна медицина препоръчва отвара от корените на шипка. Тя се приготвя от една супена лъжица смлени корени, слънчеви две чаши вода, които се варят в продължение на двадесет минути.
  • Напитка от венчелистчета – две лъжици сухи листенца се изсипва полулитром преварена вода, двадесет минути. За подобряване на храносмилането и облекчаване на пристъпите на гадене приемат по половин чаша три пъти на ден.

Видео: шипки с мед.

Заключение

Попълване на запасите от витамини през зимата, за облекчаване на състоянието при настинка ще напитка от плодове от шипка с мед.

Ако успее да придобие истински шиповниковый мед, а след това го е препоръчително да се прилага както при сезонни заболявания, така и след тежки заболявания.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *