Каква да бъде разделителната решетка за пчелите и как да го направите сами?

Дългогодишен опит пчелари тествани за ефективност метод за разделяне на пчелните кошери в зоната. Вероятно на всеки пчелин има или индустриална или изработени разделителната решетка за пчелите със собствените си ръце. Пионери в областта на използването на такива конструкции се считат за европейските пчелари. Но доподлинно известно, че един от елементите на кошера, разработен Прокоповичем П. И. още в 1814году, е разделителната решетка.

Много години по-късно, през 19-ти век в Бразилия, известен пчелар поспособствовал широкото разпространение на метода за ограничаване на възможността за проникване на прелетни до сотам, пълна с мед. Това би трябвало да допринесе за повишаване на стокови качества на добива на мед. С тези времена на окото преграда в кошера се нарича, също така, ганемановская.

За какво е необходимо това?

Както в онези времена, така и днес, разделителни решетки за кошери, предназначен за ограничаване на движението, разделяне на зони и създаване на непреодолим препятствия матката и трутням на пътя в нежелани за тях част пчелодома.

Основният принцип, на който се основава методът, е разликата в размерите на работните пчели и матката с трутнями. Цепка на скара могат да бъдат точно 4,5 мм, според руските директории, или 4,572 мм по старите английски стандарти.

Смята се, че обикновените пчели могат да премине през бариера от 4,1 мм ширина, а пчеломатке трябва междина е не по-малко от 4,5 mm. Но поради факта, че насекомите с пълна зобом мед има малко по-голям размер, по ганемановским стандарти за капак, трябва да има разлика от 4,3 до 4,4 мм мм. Често се случва, че слабо произведени за стандарта продукти, които не отговарят на тези изисквания, затова пчеларите предпочитат да събере такава решетка със собствените си ръце.

10 причини да използвате решетка-разделители в кошерите:

  1. С помощта на този метод може да получите мобилен мед, чрез публикуване на секционни обхвата на по-висока разделителна дизайн.
  2. Решетка помагат за отделяне на мед пазаруване от расплодной част уликов при центробежном метод за получаване на мед. А в случай, че година се оказа доста неблагоприятно за получаване на качествен продукт, няма да успее без разделяне. Ограничителни мрежи допринасят за повишаване на добива на мед чак до 60%, дори и с „бедни“ и на цъфтящи медоносы терен.
  3. Разделението дава възможност за получаване на ларвите на една възраст, изолиране на прелетни. Без това не може да се мине в отглеждането на овце, защото самата пчеломатка отделя максимум от тридневни ларви.
  4. Някои детайли от разделителни решетки може да се прилага при производството на своите ръце уловители дами. Те поставят на летках по време на роене да се избегне излизане от кошерите на прелетни, защото рой в пълен състав не може да се върне. Такива мерки са необходими, ако на пчеларя няма възможност постоянно да присъстват на пчелина.
  5. Преди настъпването на зимния сезон, подготовката за него, решетки ще помогне временно да се разделят на горната част на корпуса и расплодную част на гнездото. Този метод е ефективен само в случай, че все още не избледня медоносы. Тогава пчелите ще има време да събере фуражни суровини и да ги запечата над самата решетка. И по-нататък, тези граници могат да бъдат използвани в хода на окончателното сглобяване на гнездата.
  6. За да се изведат на нова пчеломатку, премахване старата, част колония поставят прививочную рамка, в онази зона, която е отделена разделителната решетка.
  7. За организиране на производството на пчелно млечице непременно ще отнеме решетка.
  8. Окото-разделители – основен елемент на процеса на извеждане на прелетни с помощта на джентерских атанасова.
  9. При двуматочной схема съдържание на пчелите, за временно изолиране на пчеломатку в 1-та или 2-те сгради, ще се нуждаят от разделителната решетка. Освен това, някои противороевые методи, например, по Чайкину, се основават именно на прилагането на тези рамки.
  10. Съществува практика за затваряне на кошера фрагмент на окото, за да хване безплодна прелетни, ако рой сяда чрез сходни.

Често разделителната решетка за пчелите е необходима съставна част на всички технологични операции. При производствения подход към пчеларството, или на мащабни частни пчелините не е възможно обслужване на пчелните кошери, без да им прилагане.

Процесът на производство

Историята на пчеларството потвърждава, че всички пчелари през цялото време се опитаха да направят приспособления за облекчаване на труда на собствените си ръце в домашни условия. Това е докоснала и разделителни решетки за пчелите. За производството им се вписва като пластмаса и метал.

Съществува мнение, че пчелите могат да пострада за метални разделителни устройства и да умре, но тези проблеми могат да се избегнат, правилно бране диаметърът на клетките и дебелината на тел. Освен това пчелни разделители далеч не винаги имат структурата на окото, често могат да бъдат намерени предмети, които са направени изключително от дървени елементи и действат на принципа на лабиринта.

За да събере своя разделителната конструкция, пчелар трябва:

  • старите дъски или готова рамка;
  • кангал тел или метални пръти с подходящ диаметър;
  • линия;
  • известно брой на ноктите и нитове;
  • ръкавици и обичайния набор от инструменти – ножица, чук.

Първият етап на процеса – изготвяне на рамка желания размер. След провеждането на измервания на място на бъдещия на разделител, е нужно цяло рамка от подготвени дъски или използват наличната готова. Подготовка на основата, трябва точна линия отмерять разстояния в 4.1-4.5 мм (трябва да се движите по осреднения размер на работната пчела) и креда места за закрепване на пръчки или на тел.

Важно е да се уверете, че в определена пчелосемье търтеите и царицата по-големи оставляемых пропуски в мрежата, в противен случай, всички тела ще бъде не-функционална. Струва си също така да не забравяме вземат при изчисляване на дебелината на самите пръчки.

Следващата стъпка – натягивание тел на маркиране и го определяне на пирони. За да могат после да използват разделителни решетки, без наранявания, е възможно да се нитове. Избора на тел за тези цели, трябва да се даде предпочитание на боядисаната или емайлирани, защото тя е по-малко податлива на ржавлению.

При наличието на заваръчен апарат има възможност за производство цельнометаллическое продукт. Този вариант може да се окаже по-скъпо и отнема много време, но продължителността на живота ще бъде много по-дълго, отколкото при дървени аналози. От метални пръчки се прави рамка необходимия размер. Тел само нарязани на парчета според размера на рамката, изравнени и се разгъва на масата, за спазването на точните интервали от време.

След това към тях прикладывается вече готова рамка на продукта, към който и привариваются парчета тел, които формират окото. Всички метални елементи, за да бъдат обработени по специален състав за предотвратяване на коррозийных процеси, които могат да повлияят неблагоприятно върху здравето на насекоми и вкусови качества, произведени от мед.

Всяка разновидност на разделителни решетки – достатъчно примитивно приспособление, върху придобиването на който лесно можете да спестите, като го извършите със собствените си ръце.

Видео: разделителни решетки.

Разновидности на готови масиви и техните параметри

Размери на готови продукти, подобни на размери корпус на кошера – 44.8 см × 43.2 виж В повечето случаи решетката е напълно разборные, което ви позволява да промените техните настройки, ако е необходимо и за адаптиране под инсталация в кошери с нестандартни размери. Разстояние между пръти в мрежата варират от 4 мм до 5 мм, са определени крайни продукти на специални дървени пръти.

Можете да закупите тези видове разделители:

  1. Пластмасови – най-популярните в съвременните пчелините. Те решиха нанасяйте директно върху самите рамки.
  2. Метални – луженые или поцинковани. Сега вече не се произвеждат, в продажба, се срещат рядко и по-рано вече е използван.
  3. Мрежестите – най-добрият вариант, според множеството на пчеларите. Смята се, че точно този сорт е най-добрата производителност, в комбинация с пълна липса на опасни или остри ръбове.

Заедно с очевидни ползи от използването на разделителни решетки, не може да не обърнем внимание и на някои съществени недостатъци. Те са малко:

  • Решетки, изработени от достатъчно дебела материал, при излизане от насекоми своите остри ръбове могат да ги наранят.
  • Разделителната решетка, която излишно е приближена до най-брусочкам рамка, рискува да се придържаме към прополис или восък, толкова силно, ще бъде невъзможно да го премахнат, без да се уврежда форма.
  • При пластмасови изделия при изваждането им места често се развали корпус.
  • Телена решетка имат излишно е да се окото – ако случайно кука или удари продукт, лесно избутване на клетката и по този начин отвори пчеломатке преминаване в забраната на зоната.

За да не се сблъска с негативните аспекти на експлоатация на мрежи-разделители, е достатъчно просто да знаят правилата на инсталиране на устройството. Първо трябва да се проверява често колония на тема вредата от мрежи, когато е необходимо да се заменят с опасни разделители други. Също така, предварително трябва да се грижи за производство или закупуване на резервни решетки, винаги да е в състояние бързо да замени замърсени.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *