Какъв мед да не кристализира: защо това се случва

За да отговорим на въпроса, какъв мед да не кристализира, трябва първо нещо да се даде определение на такова понятие, като кристализация на мед. Това е естествен процес, в резултат на което се случва засахаривание, което означава, че формирането на кристалите захар в разгара на мед.

Какъв мед да не кристализира

Разбира се, става дума само натурален продукт, тъй като химически добавки водят до това, че този процес протича по друг начин, и за прогнозиране на скоростта на засахаривания с голяма точност не се получава. Нека се опитаме да разберем, след известно време, медът кристализира, и какво да направя, ако това се случва прекалено бързо.

Причините за втвърдяване, сорт на продукта

Втвърдяване се случва, защото в меда се съдържа глюкоза, която е склонна към кристализация, занимаващи се само по време на протичането на процеса. Нататък ще бъдат разгледани фактори, които пряко влияят на скоростта на засахаривания. Тук трябва да се отбележи, че има сортове и видове мед, които се втвърди по-бавно от останалите. За начало определи, каква роля играе тук сорт, трябва ли да кристализира медът, и лошо ли е, ако сгъстяване не се случва.

Клас на първо място показва, колко мед, фруктоза (естествена субстанция, което отрежда на сладък вкус) и глюкоза (по-мощен подсладител висока калоричност). За да кристализация течеше по-бавно, трябва да има съдържание на фруктоза е в максимална степен, а на глюкозата е колкото се може по-малко. От това съотношение и зависи интензивността на процеса.

При това няма значение къде ще се съхранява мед, в студено време или при стайна температура. Разбира се, в никакъв случай не се препоръчва да се наруши режим на съхранение, тъй като засахаривание – това далеч не най-лошото, което може да се случи с тази сладост. Ето тези видове на продукта, които могат да се съхраняват за дълго време в течна форма (разбира се, спазването на условията на натуральности):

  • акация;
  • медена роса;
  • липа.

Специалистите препоръчват съхранявайте продукта при температура 14-15 °С

Обикновено сорт се определя, както следва. Най — важното- да знаете, с какви цветя, пчелите събират цветен прашец. Ако с гречи, разнообразието на елда, и така нататък. Тук трябва да добавя, че не е абсолютно чист мед, винаги има примеси от един или друг вид. Още повече, част от цветния прашец, все още ще бъде с чужди цветове, това е невъзможно да се контролира. Да се изброят още има някои сортове, които не трябва да се бърза с засахариваться:

  • майски;
  • кестен;
  • гръцки.

Правила за съхранение

При ниски температури медът замръзва, при този процес садка значително се забавя. При високи температури (35+) се случва разжижение и кристали също се образуват по-бавно. При това специалистите не препоръчват да провеждат такива експерименти, тъй като това може да завърши с това, че продуктът ще изгуби своя вкус: на вкус, сладост, плътен вкус. Освен това страдат и лечебни свойства. Ако си зададем въпроса, защо не е кристализирал мед, тогава може да се стигне до това заключение: консистенция не трябва да се промени, ако медът е качествен. Специалистите препоръчват съхранявайте продукта при температура 14-15 °С, това е най-добрият показател, изпитан.

Дълго не ще втвърдява мед в случай, че съдържанието на вода не надвишава 20%. За колко се втвърдяват и най-качествен продукт, да отговорим е лесно. Ако се съхранява в допустимите условия, течна консистенция ще продължи около година. Разбира се, един добър помощник за поддържане на течно – системно разбъркване. При редовното провеждане на тази процедура забавя процеса на формиране на кристалите, съсиреци. Най-важното в този бизнес – използвайте чисти прибори, внимателно следи за това, че чужди предмети, прах, мръсотия, не са попаднали вътре капацитет.

Изкуствено разжижение

Разжижение този вид опасно в това, че при нагряване над 35 °С мед губи лечебните си свойства. Продавачите понякога прибягват до тази процедура, колкото и да показва на купувача: това е чудесен течен продукт. Но в действителност такъв мед се купуват не може, ако има дори най-малък дял на съмнение.

По тази причина не си струва да се съди за качеството на мед, според това, засахарен той или не. Ясно е, че в редица случаи втвърдяване, напротив, е добър знак. Значи, не е продукт на плавили, а оттам и лечебни свойства са запазени. Например, хедър и слънчоглед сорт изобщо не са течни. Като цяло може да се обобщи такъв резултат: през зимата или в началото на пролетта не може да бъде течен мед, той просто е длъжен да се засахаренным. На това трябва да се обърне внимание.

Различни сортове мед се лекуват от различни заболявания

Различни сортове мед се лекуват от различни заболявания, затова преди покупката трябва да се консултирате с професионалист или да се запознаете с научната литература се подчертава този въпрос. Интересно е да се знае, че някои болести се лекуват не за вътрешна употреба, а външен. Това е мед се нанася на тънък слой върху засегнатата кожа, акне, язви и др. Трябва да бъде с този много предпазливи и задължително да се консултират с лекар.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *