Как правилно да се справят с пчелите от кърлежите оксалова киселина?

Варроатоз – опасно и е широко разпространено паразитно заболяване на пчелите, причинена от кърлеж Варроа (Varroa). Работа с пчелите на оксалова киселина в пчеларството ефективно помага да се справят с този сериозен проблем.

Клещевое поражение

Заболяването протича по следния начин:

  1. Причинител на заболяването кърлеж Варроа има размери дължина 1,1 мм и в ширина от 1,6 мм. Привлеченный топло пчелен жилище, той се промъква в клетка с потомство до тяхното запечатване и паразит по ларви и куколках, а след това и на излюпените работни пчелите, матках и трутнях, храня ги гемолимфой – „кръв“ на насекомото.
  2. През есента и зимата на кърлеж прониква под долните полухалки на корема насекомо – стерниты, което затруднява визуална диагностика на заболяването.
  3. Засегнатите кърлеж обитатели на кошерите излизат от клетките отслабена и изуродованными – понякога са без крила, с по-къси шкембе. Матката губят плодовитостта, търтеите – способност за оплождане.
  4. Болестта е добре да се диагностицира след 3-4 години след първоначалното заразяване, когато се проявява голям брой бескрылых пчелите и шарен пило и с празни клетки, ларви в които са загинали.
  5. Основното място на размножаване на акари – потомство, и трутневый засегнати в няколко пъти по-силен от потомство работни пчели. Така че, отваряйки трутневый потомство, пчеларят може да се установи степента на заразяване: ако засегнати повече от 10%, крайно време е спешно да се вземат мерки.

Акарицидная органичната материя

Оксалова киселина НООССООН – бяло кристално вещество, при нагряване распадающееся на мравчена HCOOH и въглероден диоксид CO2. Обработка на заразени с паразити на пчелите силна органична оксалова киселина дава доказани на практика положителни резултати. Обработва заразени кошери могат да бъдат и директно мравчена киселина, но тя по-трудно понася техните обитатели.

Лечението се провежда 2 начина:

  • пръскане (орошением) самите насекоми;
  • возгонкой – щавельными двойки, използвани в кошера.

Както показват множество изследвания, за да се бори с варроатозом ефективен разтвор на оксалова киселина с концентрация от 1,4% до 2.7%. В днешния пчеларството се използва тази техника за напояване 2% разтвор на воден разтвор на акарицидного вещества:

  1. 2 г вещества се разтварят в 1 литър топла вода (около 30⁰С) вода, при това се препоръчва да се използва преварена или дестилирана вода. Разтваряне на активното вещество и може да бъде в студена вода, но след това разтворът трябва да се наточи.
  2. Опитните пчелари препоръчват да добавите в разтвор на захар – така че пчелите по-дълго се задържат капки.
  3. Разтвор бързо – в рамките на 2 дни – губи антипаразитарные свойства и дори може да навреди на обитателите на кошера, така че тя се приготвя непосредствено преди орошением.
  4. Матката и клетки, пълни с мед, да се изолират.
  5. Последователно се рамка и под ъгъл 45⁰ изпрати на насекоми струя от помпа-пръскачка „Rosinka“ или градинска пръскачка. Важното е да пръскане е мелкодисперсным: колкото по-малко капки, толкова по ефективно ще обработка.
  6. В павилиони пръскането започва от долните сектори.
  7. За пчели с една рамка за 10-12 мл, а за семейство – около 100, максимум – 120 мл, като не трябва да се допуска, за да крила медоносни тружениц силно намокали.
  8. Паразити се с насекоми в продължение на следващите 3 дни.
  9. Обработка се извършва в сухо време при температура на въздуха 16⁰С и по-горе.
  10. Статистиката показва, че по този начин може да унищожи до 80% от паразити.

Още по-добри резултати дава работа с пчелите двойки на оксалова киселина или возгонка. Този начин е по-труден за използване, защото за него са необходими специални приспособления.

За обработка на пчелите метод возгонки може да се насладите на дим-оръдие, фабрично производство или дымарем собствен дизайн – важното, за да выводная тръба е била монтирани върху капака на устройството. Това ще позволи напълно да киселинни отношение и предотвратяване на кристализацията на акарицидного вещества върху стените на тръбата.

Принципът на действие на тези устройства е един и същ:

  • В съответствие с инструкциите за употреба акарицидного средства в работен отделение с устройството, покрита с 2 грама киселина. Това количество се не повече от 12 кадъра.
  • С реактивен двигател, горелка или друг нагревател няколко секунди се нагрява выводную тръба.
  • Се загрява на работната камера за около 40 секунди.
  • В работната камера създават налягане с помощта на автомобилното помпа или бутилка газ и осигуряват подаването на пара в кошера.
  • Един път в кошера предлага 5 димните порции.
  • В продължение На 10-15 минути да си затворят прорез.
  • Преди да добавите нова порция средства, работната камера се охлажда – за няколко секунди, потопени си земя в студена вода.

Опитни пчелари на электрифицированной пчелина возгоняют антипаразитарный лекарство с помощта на битови электропаяльника. За това съвет на уреда расклепывают до тънките плочи под формата на лъжички, или прикрепени към него една чаена лъжица, където се излива 2 г вещества.

Уред се вкарва в долния вход и включва в електрическата мрежа. Също така се използват различни плоча или контейнери, в които активното вещество се загрява с електричество. Въпреки това, във всички тези случаи трябва да се спазват строжайшие правилата за безопасност и няма да работи в пчелина сам.

Прилагането на киселинни изпарения и има редица предимства в сравнение с орошением:

  1. По този начин става пречистване от 90% от паразити, това го има по-горе смисъл.
  2. Да ги използвате при по-ниска температура на въздуха, но не по-10⁰С.
  3. Не трябва да се разглобяват кошер, така че този метод е особено добра за павилиони.

Кога да се проведе противоклещевую обработка?

Много пчелари препоръчват преди употреба антипаразитарного средства възбуди кърлеж с помощта на 20%-ной мятной алкохолна тинктура. В този случай паразит излезе на повърхността на тялото на жертвата си и му е по-лесно да унищожи. Акарицидную киселина се консумират няколко пъти за един сезон:

  • За първи път през пролетта, когато собирательницы нектар извършили първата огромен изпитателен полет.
  • Една седмица по-късно-един и половина се повтаря лечението.
  • През есента е много важно да се антипаразитарные действия. Семейството, преработени в безрасплодный период, когато е завършена изпомпване на мед, се оставя за зимата силни, чисти от паразити.

Видео: работа с пчелите на оксалова киселина.

Недостатъци на метода

Всеки антипаразитарный лекарството не е съвършен, и „щавелька“ – не е изключение:

  1. Кърлеж с течение на времето ще свикне с лекарството, така че по-дълго на 3 сезона се използват не си струва.
  2. При напояване или дестилирана вътре в кошера се образува повишена влажност на въздуха, която може да доведе до развитието на плесен върху питите и грибковому инфекция, цветен прашец, и, като следствие на отравяне на пчели. Така че, като лечението на кошера през есента, трябва да бъдат особено внимателни.
  3. Акарицидные имоти киселина бързо утрачиваются на светлината, така че веществото да се съхраняват в тъмно място.
  4. Веществото е токсично, и да работят с него трябва признати от дрехи, защитна маска, очила и ръкавици. Трябва да се избягва вдишване на парите, попадане на киселина на кожата и слизестите воалите.
  5. Има доказателства за това, че предозирането на акарицидной киселина действа негативно върху физиологията на производительниц мед.

Бережный и качеството на грижа ще запази здравето на обитателите на пчелина и ще осигури висок резултат от тяхната работа.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *