Как пчелите събират мед: кой ги е научил

От древни времена пчелите се интересуват от човека, а не само като производители на мед. Интересен начин на живота си, „внутрисемейные“ взаимоотношения, физическо постройка, техните заболявания и врагове. Но най-интересният въпрос е как пчелите събират мед.

Как пчелите събират мед

Много е писано по тези насекоми литературни произведения: басни, песни и текстове, научни трудове по биология за живота, за техните дейности, но все още остава мистерия, кой е научил пчелите събират мед.

Пчелите произвеждат мед

Пчелите живеят в големи семейства, и основен член на всяко семейство е женска. Всички в кошера си задължения: някои хлопочут услуги, медицинска сестра ларви се хранят, сборщицы на нектар и цветен прашец се събират, строительницы всички го приемат и използват в производството на мед. Има водоносы, а има и търтеи, които се занимават само оплодотворением дами.

Ако при възникване на някакви непредвидени обстоятелства позната живот в семейството е счупен, трудолюбиви насекоми могат лесно „переквалифицироваться“, за промяна на професия, освен жени и търтеи, разбира се.

Пчелата събира нектар

Пчелите-собирательницы е на женската, но в процеса на еволюцията на много от това, което се е променило в техните физически функции така, че те най-добре са станали, пригоден за събиране на нектар и цветен прашец.

За събиране на нектар пчелите облетает множество цъфтящи растения, преди да бъде изпълнен я зобик

Тяхната основна функция – това е меден зобик за смучене на нектар. Той се разви до такава степен, че в него се поставя количество суровини, равно на теглото на насекомото. В сравнение с други видове работници на пчелите се увеличи хобот, който е необходим за извличане на нектар, а също и корема. Това е голямо, движещ се, там са разположени на дихателната система, които позволяват работен насекоми лесно преодоляване на големи разстояния.

Ние работни пчели развита мускулна мускулатура, с помощта на сборщица може да пренесе товара, който по тегло по-трудно я два пъти.

В литературата пчелари-изследователи водят с данни за това, че едно семейство, зает в производството на мед за един ден, в разгара на цъфтежа може да съберете до 20 кг на това цвете на продукта.

Откъде идва мед

За получаване на мед, нектар трябва да мине дълъг път, за обработка на ензими в пчелином организма. В меден зобике върху него влияе ензим глоточной жлеза — инвертаза, се случва процес на разделяне на глюкоза, захароза и фруктоза. След това сборщица предава изработени инвертазой продукт приемщице. В глоточной жлеза в процеса на обработка продължава по-нататък – от зобика в хобот и обратно, и така няколко пъти.

Ферментирал продукт се разгъва в клетки, попълване всяка трета. При изпаряването на значително количество влага, от нектара, той все по-густеет, след това се прехвърля от долните клетки в горната и развива една до шест дни с принудителна вентилация пчелни като.

Всяка порода има своите индивидуални характеристики, по-специално, секреторными характеристики жлези, и от тях зависи и скоростта на преработка на нектар и узряването на мед.

След узряване на крайния продукт в клетка запечатывается восъчните капаци. Пчеларят го забелязва, и започва изпомпване на зрял мед.

И така, как се получава мед?

Как се получава мед, с какви растения пчелите събират нектар, за да направи най-полезен и качествен мед, на тези въпроси може да се намери отговор на многобройните видеоматериали.

Цъфтящи растения и пчелите – това е един жив механизъм в природата: пчелите пренасят прашец от цветове и се произвеждат от опрашване, както цветята дават на пчелите нектар за производство на мед. Нектар в нектарниках растения се произвежда едновременно с узряването на цветния прашец, този процес в природата има своя закономерност.

Нектар има много ценни хранителни вещества, в него има много микро – и макроелементи. В кошера работи мини-химзавод за рециклиране на това природно вещество и реализирането на основната храна на пчелите – мед. Човек остава само да се насладите на вече готов продукт пчелопроизводства.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *