Как да направите сами количка-лифт за преместване на кошерите?

Транспортировочное оборудване се използва широко в областта на пчеларството. Изработени според собствените си изисквания количка за лифт за кошери от собствените си ръце, може значително да улесни работата на пчеларя и да увеличи производителността за оказване на пчелина. Специални пчелни на устройството могат да бъдат, разбира се, да замени универсални колички за транспортиране, но това няма да осигури желаното удобство.

В сезона на цъфтежа медоносов пчелина са принудени да мигрират редовно и често. Някои пчелари се опитват да се справят единствено на собствените си сили, без да се прибягва до помощта на техника. Други активно се използва обичайно „градина“ транспортировочные тела.

Но всички собственици на голям брой кошери, които искат ефективно, но лесно и своевременно да изпълнява работата си, отдавна са започнали да използват асансьора, за кошери. Нейната лесно да се направи със собствените си ръце, а можете и да си купите готови.

Дори начинаещ пчелар понякога се сблъсква с необходимостта от транспортиране на кошерите си. Това може да се дължи на различни причини или цели:

  1. Най-честата причина – осигуряване на достъп пчелосемьям до по-голяма по размер терен. Такива движения винаги благоприятно влияние върху качеството на събрания мед и неговото количество.
  2. Превоз на пчелни кошери на места цъфтежа на някои медоносни растения, например, елда. Това позволява на пчелар получите желания сорт мед по цвят и вкусови качества.
  3. Неизбежен за всеки пчелар повод за транспортиране на първата доставка уликов от мястото на покупката, мястото на инсталацията.

Механизация на всеки процес, включително товарене и разтоварване на пчелодомов, може осезаемо да се облекчи труда.

Самоделни устройства за превоз на пчелни кошери

Произведени в заводски условия транспортировочное обзавеждане има свои собствени характеристики и притежава безспорни предимства. Но за съжаление, цената на тези продукти се оказва твърде висока, така че собствениците на малки и средни пчелини предпочитат да изготвят свои ръце всички необходими уреди, включително и на сем.

Това решение може да се счита за напълно оправдано в случаите, когато кошерите не са много и необходимостта от преместването случва достатъчно рядко. Домашно приготвени средства за транспорт ще могат да отговарят на високи изисквания и да издържат на малки натоварвания. Освен това, много пчелари могат да намерят себе си в запасите на всички необходими компоненти и материали за производство на колички за пазаруване.

В някои ситуации, на пчеларя няма друг изход, освен как да техника за транспортиране на собствените си ръце, защото в отдалечените райони, не винаги има възможност за закупуване на готови продукти, а поръчка от централните области увеличава крайната цена понякога и 2 пъти.

Устройство за транспорт са различни по функционалност и сложността на дизайна:

  • една проста платформа за превоз;
  • количка с лифта за кошери.

Всяка разновидност може да има много варианти, но същността е една и съща за всички.

Как да си направим своите сили проста количка за транспортиране

Обичайната транспортировочная количка се прави съвсем просто, опитен пчелар не трябва дори чертежи и схеми. Най – важното е да се проучи внимателно дизайн, внимателно взема материал и се вземат предвид всички възможни нюанси. В основата на примитивно оборудване е платформа, която дооборудуется колела и дръжка. Всеки материал или компонент трябва да бъде толкова надежден и здрав, за да издържат теглото на товара кошери.

За избор на джанти за платформа-превозвач трябва да се подходи сериозно. Ако те са твърде малка по размер, а след това преместване на кошерите по неровному на земята, полето или друга пресечен терен, ще стане почти невъзможно. Но за съжаление, намирането на по-големи джанти – трудна задача. В никакъв случай количка, трябва да има висока стабилност и достатъчна маневреност.

Освен индивидуално изчислени размери и товароносимост, се препоръчва да се предвиди монтаж на дъски на платформата. Това ще ви помогне надеждно заключване на кошери по време на транспортирането и предотвратяване на падането.

Примитивна количка подходяща само за превоз на пчелодомов на малки разстояния, без използване на допълнителен транспорт. За пренасяне на дълги разстояния или по-големи пчелини такива тела не обединявайки, защото ще се изисква ръчно товарене и разтоварване.

Видео: количка за лифт кошери – ръчно изработени пчелар.

Цел, пчелен апилифт или количка-лифт със собствените си ръце

Всички пчеларите са принудени по различни причини премахнете секция кошери, с тегло, които доста се почувства. Извършване на тежки работи навреди на здравето, затова и са измислени различни помощни устройства, например, апилифт. Наличието на някои умения и свободно време може да събере един лифт за кошерите си.

Както визуално, така и на принципа на работа апилифт може да изглежда опростен дизайн, но, в действителност, тя се състои от множество по-малки части. Базово, пасечная количка е метална конструкция, която е оборудвана с елементи за улавяне и джанти.

Тя също така се поддържат специални скрепителни елементи, материали за подлагане на кошерите от падане. „Кацане“ на мястото трябва да се регулира, за да е в състояние да се транспортират кошерите всякакъв размер, всички автомобилът пчелодомов в пчелина трябва да бъдат стандартизирани в съответствие с единни изисквания.

Количка-апилифт дооснащена повдигане механизъм, състоящ се от дръжка-дръжка, фиксирането на устройството и най-подемни блок. Апилифт функционира по следния начин:

  1. Страничните скоби се измества към средата с помощта на специални приспособления.
  2. Се фиксира необходимото разстояние, се притиска добре и се провежда в корпус на кошера.
  3. Специален лост смени на страничните скоби.

Първо, в основата на пасечной колички с лифта, ще трябва да измислям метална конструкция с помощта на заваряване. Също така си струва да се въоръжите с различни крепежом – винтове, болтове, гайки, вземете подходящи колела, пружини и лагери.

Основните детайли на устройството и технология на производството им:

  • Рамка – тя трябва да бъде направена от профилни тръби и укрепена 4-ма поперечинами. Долу се предвижда място за монтиране на скоба на колелата. На следващо място, е необходимо да прикачите валяк с подшипником, вдаден в ролята на подемни блок, към проекти приделать въжето. Произвежда макара за навиване на въжето при вдигане на връщане, я оборудва дръжка и лост.
  • Колела – скоба за тях е направен от две тръби, споени помежду си, а рамката те са прикрепени с помощта на специални табели.
  • Каретка – най-сложните, от гледна точка на дизайна, елемент апилифта. Напречната греда оборудвана с клип, които ще бъдат заснемане на транзитно преминаващи кошери. В центъра на долната греда трябва да се заваряват блок за въжето. Подвижността на връщане осигуряват лагери в рамка, а тя се регулира апетита и лост. Освен това, на дъното трябва да се заваряват парче от тръбата, така че да може да вградите лифт на щепсела.

Всички подвижни елементи лифта себе си „на око“ изфабрикуват лесно, затова предварително трябва да се запознаете с вече проверени рисунки и, ако има нужда, да създадете своя индивидуална схема на конструкцията, с просчитанными точни размери на всички части и детайли. В процеса на производството е важно стриктно да се придържат към своите чертежи, а още по време на експлоатация на готови изделия обикновено не възникват усложнения.

Апилифт – доста многофункционално устройство. Благодарение на него, за пчеларите не ще много труд транспортиране на кошерите, подмяна на сгради и преместване на дъна, които, както и дълги сезонни движения. Повечето импровизирани колички-лифтовете могат да се повиши кошери с тегло до 150 кг на височина 1.4 м Пчеларите добре говорят за тази адаптация се дължи на осезаеми улесняване и ускоряване на работата с апилифтом.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *