История на възникване и основни технологии на пчеларството в Канада

Пчеларството в Канада, в много отношения превъзхожда подобна сфера на дейност на повечето страни. Помислете канадското пчеларство и техните методи на пчеловождения, за които много пчелари казват, че ако имаше някакъв еталон за провеждане на пчелен земеделието, то е било именно в Канада.

Историята на канадското пчеларство

За първи път медоносните пчели са се появили в Канада повече от 260 години: те се срещат френските и английските преселници. Полет през атлантическия океан, е продължило повече от 3 седмици, така че колония транспортирани в сапетках от слама, опаковани в лед и дървени стърготини. Суровата зима на Канада няма да позволи на пчелите ги преживеят в сапетках, така че те започват да се пренасят в кошерите са с рамки.

Дълги години канадски пчелари усъвършенства след технология за зимуване, което позволява в днешно време почти няма внос на насекоми от други региони, тъй като успя да достигне 95% запазване на пчелните семейства през студения период.

Днес Канада е водещ световен производител на мед въз основа на изчисление на една пчелосемью. Високи показатели са обяснени дълги световыми дни и много цъфтящи растения. Средният процент на медопродуктивности – 83 килограма от едно семейство, в някои провинции цифрата е над 100 килограма. Канада е на пето място в световния износ на мед.

Основните моменти от техните технологии

Пчеларството в Канада има няколко основни принципа на тяхната работа. Разбира се, този модел за правене на пчелен стопанство не се прилага на цялата територия на страната, но тези правила са много разпространени в страната.

  1. Най-често се кошерите Langstroth-Ruta в пет секции, всяка с това се поставя само един на долния вход с височина 2-2,2 виж Дъното е изработена от шперплат с дебелина 1-1,2 см, подкрышник-добре да се направи от по-дебелото шперплат (0,5-1 см). В центъра на подкрышника се прави отвор с диаметър 3-4 виж Предпочитане магазини 145, тъй като им е лесно за носене.
  2. Трябва да се използва разделителната решетка, тъй като без него матката може да се оттегли в секция, разположени отгоре, и отдолу забьются пергам, а в горната част ще бъде цял потомство. Това е в състояние да донесе големи загуби меден реколтата, особено през май мед.
  3. Изпомпва мед нужда само от магазини.
  4. Всяка година трябва да се правят подмяна от 85% от всички дами. На втората година се увеличава рискът от роене, което ще доведе до проблеми с пчелите и загуба на значително количество от продукта. Останалите 10-15 процента на жените са необходими за извеждането на други дами в собствената си пчелоферме. Продажба на племенни женски, може да доведе до допълнителни приходи пчелина.
  5. Закормка на пчелите за зимата започва през август, когато им се дават захарен сироп в количество не по-малко от 15 литра. Канадското пчеларство има един нюанс в този случай е: от насекоми, при условие че не се наблизо друг пчелина, за да се хранят от големите бъчви, представляваща общата фидер. Ако наблизо има и други пчелни земи, закормка се прави индивидуално за всеки кошер.
  6. Зимата се организират в един корпус, при това всичко е лесно поставени, образувайки плътен клуб, който е добре изпитва студ.

Основни техники

За постигане на максимални показатели на реколтата от мед, трябва да се знае технологията на земеделието, който се ползва от местни пчелари. Те са разработили няколко правила, които позволяват подобряване на мед колекция.

  • Закармливание. През есента за подготовката на пчелите за зимата, трябва да носят своите закормку. За това се използват магазин на 150, който миксират под яслите. Закормка започва в този момент, когато кошер заснет последния магазин (август-септември). Закармливание се извършва в няколко етапа. Първо се приготвя необходимото количество сироп размер на 14 литра на едно семейство (около 10-11 кг захар), в сиропа се добавя фумагилин. Когато яде насекоми този сироп, им дават същата второю порция, но вече без добавяне на фумагидина. На третия етап сироп получават тези пчели, които не са тежки (за това, преди закормкой трябва да се оценят в кошера). През този период всяко семейство трябва да получат 30-40 литра сироп, или 25-30 кг захар. През пролетта трябва при първа възможност да разгледат цялата пчелина и ако е необходимо, да даде тор точно в рамка.
  • Лечението. Ако в някоя от кошера започват да се появяват признаци на болестта, това е да се избегне масовата смърт на пчелите, са преместени в отделна пчелина, където се провежда лечението. Лечение от нематоза се случва през есента на хранене. От акарапидоза помага за превенцията. Други заболявания (аскофероз, мешотчатый пило) също понякога се появяват в канадски пчелините, но не ги лекуват.
  • Зимуване на пчелните кошери. Канадски зимата е много сурова, затова пчеларите се опитват да завърши зимна опаковка къщи до края на октомври. Капак с хижи се заменят с парчета шперплат, с дебелина 1 см., по периметъра на които приделаны тесни презрамки, а от предната страна има най-резки размер 1х5 виж Входът е необходим за вентилация на кошера през зимата. Къщи трябва да издърпам колкото се може по-близо един до друг. На всеки четири кошера се навива на нагревателя му са изработени от два слоя черен полиетилен с размери 1,3х6 метра, а между тях настъпват фибростъкло с дебелина 58 виж Завършва полиетилен сигурно закрепляются от южната страна. Около отвор трябва да се реже полиетилен, за да остава дупка. Отгоре на цялата конструкция се поставя още едно парче шперплат и сигурно се връзват му – това ще ви позволи да се стича вода. След като падне достатъчно сняг, кошерите се всели в него.
  • Пролетта гадина. Канадците не смятат гадина пролет-голям проблем. Ако пчелите заемат девет кадъра, след това трябва да се добави и магазина и разделителната решетка. Не трябва да се допуска преливане на кошера, трябва предварително да допълнят своите магазини, за да получите повече мед.
  • Подмяна на маточек. Обикновено смяната на маточек се случва на всеки 2 години, понякога, ако работата медоносности колония по-ниска, отколкото в цялата пчелина, може да се произвежда замяна по-често. Канадски пчеларите обикновено произтичат маточек на своите пчелините от най-продуктивни пчелни семейства. За подмяна на старите дами е възможно само тогава, когато има млади плодные маточки, т.е., от юни до края на лятото. В период на подкуп се прилага такъв начин, по който презасаждане на нова матката: стара матката се прибира, през ден, на нейно място се поставя нова в килия с кръгла форма. Дупка клетки от матката се затваря канди. Клетка поставят в корпуса с пило между кадрите. Пчелите, като се започне има кандидат, постепенно се освобождават маточку. Подмяна на матката в края на лятото трябва да произвежда с добавянето към дават кошера 2-3 рамочек с пило от същото място, където преди това е нова маточка.

Промишленото пчеларство Канада е немислимо без изпълнение на всички тези правила. Благодарение на тях пчелите лесно понасят зимата, като същевременно се запази своята численост, винаги произвежда максимално количество мед, по-рядко са изложени на сериозни заболявания.

Видео: пчеларството в Канада.

Известни пчелина Канада

Една от най-известните пчелини се счита за пчелин Тадеуша Падна, в която той работи заедно с членовете на техните семейства и няколко наети работници от Полша.

Пчелин Пала се хоства на 120 малки обекти, разположени в радиус от 110 километра. На кантара се намира на около 35 семейства, кошерите са поставени на палети по 4 броя в два реда, при този прорез да се въртят в различни посоки. Нарежда се поставят на такова разстояние, че да може да измине разстоянието от машина. В пчелина е електронен пастир, който се захранва от слънчеви батерии. Пастир е необходимо за опазване на насекоми от мечки.

Според Тадеуша, централен подкуп го угодью дават няколко вида растения, сред които:

  1. Глухарче.
  2. Детелина (червена и бяла).
  3. Рапица.
  4. Люцерн.
  5. Goldenrod.
  6. Детелина жълта.

Собственикът държи на пчелите в кошерите един вид – това е Лангстрот от 9 рамки, го дебелини е около 2,5 виж за Да се избегне прегряване на корпуса на къщи, боядисани в цвят бяла боя. Гнездовой корпус разполага с 9 кадъра, оборудвани с гофмановскими разделители, корпус с мед е оборудван с 8 рамки.

Пал се обръща пролетта разглеждане голямо внимание, защото точно в това време може да се оцени доставка на храна, количеството на пилото и наличието на маточки. Изравняване на силата на пчелните кошери, също се случва през пролетта. Тадеус Падна всяка година подсаживает насекоми младите дами, при това част от тях той показва себе си, а част купува.

Матката при него немеченые, единственото изключение е двугодишно матката, която се нарязват крило. Пчелоферма Пала се увеличава с всяка изминала година. Нови семейството си той създава от една рамка с пило и ги съдържа в 6-рамкови нуклеусах, или кошера-облетниках. Вече на следващата година тези семейства носят голяма реколта от сладки лакомства.

Подбор на мед се случва интересен начин. Секция с мед и пчели махнете от къщи и се поставят в формата на пирамида. На тяхно място са монтирани секция с по-рано откачанными рамки. След 5 часа пчелите отлитат на нейния корпус. По време на последния подбор на мед пчелите трябва да се разкарам от корпуса с помощта на воздуховки.

Изпомпване на мед се случва специални медогонками. Също така има устройство, което разделя мед от кола маска, уред за отпечатване на сот, различни помпи. За един ден се оказва изпомпва над 10 тона сладък продукт. Мед веднага се налива в бочкам обем 300 литра, за един сезон успява да запълни почти хиляда бъчви. Задължително се прави проба на продукта, добит в лабораторията.

Канадската технология в пчеларството се счита за една от най-добрите методи за правене на пчелните стопанства. Тя спечели фенове по целия свят. Особено полезен ще бъде и в региони, където климатът е сходен с канадски, който се отличава с топло лято и суровата зима.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *