Характеристики и основни предимства на горското пчеларството

Такъв вид дейности, като горско пчеларство, неговите функции и предимства интересуват много начинаещи пасечников. С прехода на човечеството към оседлому начин на живот промени настъпиха и в стопанската дейност, включително и отглеждане на пчелите. В този случай се появява произвеждаща форма на стопанисване, вместо дива събиране на мед организира бортничество.

Бортничество идва от думата „бор“, което означава „борова гора“. Под тази дума разбират пчеларство, организиран в гориста местност.

Кратка история на понятието

За бортевой система е характерно използването на системно риболов с елементи на производството.

Пчелите се заселват в хралупи, където е трудно да се получи мед, така че те започнаха да променям така, за достъп до медовому източник е лесно. Една куха от страна на кошера не се унищожават, както са правили при обикновен събирането на мед, а малко топориком вырубали дупка на височина около метър и ширина 15-17 см. През получената дупка дълъг нож отсече мед от пити и доставали лечение.

Вече е в процес на практика хората започнаха да затварят издълбани дупки специални дъските. А когато дойде разбирането за това, че целият мед е позволено да прилагате от хралупи, тъй като това ще доведе до смъртта на пчелите, бортничество излезе на ново ниво.

Предимства на горското пчеларството

Мед, получен на пчелина в гориста местност, се смята за елитен продукт сред други разновидности на този деликатес. Този вид сладкиши се радва на голяма любов на хората за високи вкусови и лечебни качества.

Често се препоръчва да се използва като допълнителна терапия при простудни заболявания, заболявания на сърцето и кръвоносните съдове. Отлично качество на този продукт придават пыльцевые зърно различни горски астений. Един от най-добрите се счита за липов мед, тъй като в състава му не по-малко от 1/3 зърна липовой прашец.

Как да поставите правилно пчелина в гората

За да пчелин носи колкото се може повече мед и по-малко загуби, трябва да знаете определени моменти, за да си успешен за настаняване.

При организиране на пчелен стопанство е важно да се вземат предвид близостта на цъфтящи растения, който ще позволи на пчелите без труд събират нектар.

Място за пчелина е най-добре да изберат, в близост до дома си, за да прегледи на пчелните кошери се проведе навреме. Смята се, че пчелите събират основната част от нектар в радиус от 2 километра от пчелен стопанство. За голямо производство на мед в ес трябва да бъде около две хиляди хектара всички растения, включително градини, ливади и горската зона.

Пчелари, които използват „номадски“ начин за извличане на мед, е необходимо преместване на къщи в различни места. През зимата рой могат да се прехвърлят в тавана, през пролетта на кошерите се прехвърлят в градината, а през лятото пчелите се транспортират по-близо до основния източник на нектар. Определяне на пчелина, трябва да се помни за такива важни неща:

  1. На мястото, където се прехвърли на кошерите, трябва да бъде достатъчно медоносни растения: на липите, кленови, акации, кестени, слънчогледи, елда, глог и други.
  2. Парцел с пчели може да предпази ограда до 2 метра висок е: тя ще защитава насекоми от птиците и вятъра.
  3. Равнини – добри места за бортничества, а низина не са подходящи за тези цели, тъй като там често се пропуска мъгла и винаги студено, поради което пчелите могат да се разболеят.
  4. Идеалното място за пчелните къщички – територия, близо до реки или гори: в тези места обикновено се отглеждат множество храсти и дървета, богати на нектар (върба, малини, клен).
  5. Ако е планирано да постави кошери в близост до елда или рапсовым поле, трябва да се иска от собственика на територията на доказване на липсата на обработка на растенията с химикали.

Спазването на тези прости правила ще ви помогнат да събере добра реколта от мед и поддържа броя на пчелите.

Избор от земи за запасите от мед

За да разберете, колко къщи ще се окаже, задаване на една или друга територия, трябва да се определи, колко нектар успее да донесе на пчелите с тази местност.

Обикновено получавате информация за земи, заети медоносными растения, може в администрацията на земеделието. В горското стопанство ред количеството и вида медоносни храсти и дървета. На пастбищных земи има медоносните треви, така че трябва да се вземат предвид и отделяна от тях количество нектар. В средната част на РУСКАТА федерация на 1 хектар на полета трябва 90-100 кг нектар, на влажните зони – 15-20 кг, медопродуктивность выгонов е около 8-11 кг.

За оценка на общото състав на нектар поле, трябва да норми за добив на мед (медопродуктивность) се умножава по броя на дка, ангажирани в този сайт. Например, нормата за добив на парцела, засаженного алычой да бъде около 40 кг мед с 1 хектар, елда – от 60 до 100 кг на хектар, липа – до 900 кг на хектар. За оценка на медоносности парцела се обръщат в случаите, когато е необходимо да изберете най-удобното място за позициониране на нова пчелофермы.

Етапи на формиране на пчелен стопанство

В първия етап трябва да изберете поземлена площ. Може да се купи/вземе под наем в район, който е най-подходящ за пчеларството. За това в специални служби се подава декларация с искане за отпускане на парцела.

След положителен отговор са закупени пчелите от онази порода, която е по-устойчива към местните климатични условия. Също така, закупени кошери, се издава паспорт на пчелина. Пчелите в кошерите зимата в тавана, но е подходящ само на първо време, по-късно насекоми нужда от постоянен подслон.

Кошерите са съчетани вида, който е подходящ за закупените порода насекоми. За южните например, добре ще отговарят на шезлонги, а среднерусская порода-добре се чувства в няколко членове на ложата.

Правила за инсталиране на пчелните кошери в селските райони

Горското пчеларството в населените места има своите нюанси, които трябва да се вземат предвид, за да се създаде процъфтяваща работа.

  • Между крайни кошер и жилищни дом трябва да бъде не по-малко от 50 м От краищата на площадката до пчелина – от 10 метра и повече.
  • Ако площ на крайградската зона не позволява да се наблюдава на разстояние от 1-та точка, а след това повишаване на пчелите е забранено. Въпреки това, за получаване на разрешение за този вид дейност може да бъде, ако предпазване на земята висока ограда.
  • Ако парцелът граничи с други жилищни сгради, за сигурност съседи пасечное угодье трябва да блокират с масивна ограда, с височина от 2 метра.

Ако искате да се организираме вече бортничество, то за това ще отговарят на пчелин в гората.

Гора – най-доброто място за добив на лечебни мед. В подходящи горски зона трябва да присъстват цъфтящи полета. „Глух“ гората е подходяща за събирането на меда само през пролетта, когато цъфтят някои дървета, а останалата част от времето му ще е достатъчно за получаване на големи количества.

Равна поляна или поляна са подходящи за изграждане на пчелина. Пчелните жилища са поставени един зад друг и прави линии или са поставени по периметъра на пчелите е повече пространство за прелитане. Природен хълма, разположен наблизо, или ограда да защитава пчелите от ветровете. До поляна, трябва да е добра пътят, по който може да измине машина или трактор: те са установили къщи и обзавеждане, а след това увезут мед.

Кошерите не трябва да се стои в сянка, по-добре да те по всяко време на деня са обърнати към слънцето, иначе пчелите ще извърши първи полет и тогава, когато вече ще е съвсем светло. Тази хитрост ще добави 30 или 40 минути добива на мед пчелни.

Лесовъдство пчелин от този вид може да бъде и сезонно (само за пролетно-летния период) и стационарни (намира цялата година). За да се осигури по-голям комфорт на работа, трябва да се грижи:

  1. За ограждении парцела с пасекой, че там не може да проникне нито хората, нито дивите зверове.
  2. Ако пчелоферма се намира далеч от населено място, струва си да измисля начини на защита. За тези цели са подходящи камери за видеонаблюдение, която ще запише всичко, което се прави в пчелина.
  3. Удобна възможност, когато в близост до пасечным стопанство е изградена малка дървена къща и навес, където може да се съхранява инструменти и изпомпва мед. Една на строителство е необходимо специално разрешение.
  4. Не е разрешено на пчелните кошери в близост до широката река или езеро ако на другия бряг растат медоносы. Големи водни обекти, намаляват размер на събиране на мед. Освен това, близостта на вода може да унищожи пчелите при завръщането си с нектар. Много насекоми умират от вятъра или умора, летейки над водата. Някои бортники забелязали, че най-голямата загуба на пчели се случват, когато безветренной времето над езерце, което е свързано с отражението на дърветата във водата, поради което насекомите губят ориентираност и умират. Така че, ако трябва да инсталирате пчелин в близост до вода, това трябва да се направи в това бряг, където основният масив цъфтящи растения.
  5. Кошерите не е желателно да поставите около железниците, големи магистрали, заводи, които произвеждат храни, от захар, заводи от химическата индустрия, детски институции, ферми и под высоковольтной линия на електропреносната мрежа.

Ако пчелин планирано е постоянна величина, то трябва да се внимава за омшанике, който е необходим за зимуване на пчелите. На място бортничества по-добре веднага да върне в целия необходим инструмент: покриви, заедно с подкрышниками, допълнителни секция, колове, за подложки, въз основа на пчелна пита, утепляющие материали, тъй като ферма с насекоми непрекъснато ще се увеличи.

За пчела, возвращающаяся с изпадащите, научил си къща, кошерите трябва да се рисува ярка боя в различни цветове.

Видео: бортничество.

Подреждането на кошерите

Настаняване кабини зависи от големината на територията. Най-успешният вариант – подреждане на кошерите квадрат или в шахматна дъска модел с разстояние 5 метра. Този начин на подреждане е подходящ за големи пчеларство от домакинствата, при условие добри насоки за пчелите (разнообразие от цветове къщи и зеленчук „маяци“).

Близо настаняване на пчелните кошери има много недостатъци. Пчелите започват да се губят, не могат да намерят своя къщичка, така че има увеличение на себестойността на пчелните семейства за сметка на намаляване на броя на други. Често по време на брака от елиминации се губят на матката.

За да се избегнат подобни проблеми, трябва да използвате групово настаняване на пчелни кошери. Във всяка от групите излагат по 2-4 в къщата, така че да ги първокласен са да се въртят в различни посоки, с изключение на северната. Благодарение на това пчелите бързо намират родния кошер, а на матката по-рядко се губят.

Кошерите са поставени на колове или влакчета. За тях по време на дъжд не капе вода, задните дялове вбивают 2-3 сантиметра по-малко, отколкото предната. Влакчета трябва да направите такава височина, за да пчелар може да работи без навеждане.

Пчелоферма, правилно разположена в гориста местност, ще позволи на господаря си да събере богата реколта благоприятен ефект на меда и другите продукти на пчеларството. Пчелин в гората – това е не само място за правене на бизнес, но и отлична възможност за семейна почивка. Чист въздух, аромат на мед, аромат прополис и восък създават оздоровляющую атмосфера, която не може да не се хареса на гостите пасечника.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *