Диви пчели: къде живеят, снимка

Диви пчели – свободолюбиви и много издръжливи насекоми. Като говорим за това къде живеят диви пчели, струва си да се отбележи, че насекомите не са задължителни към хората и живеят там, където те искат. Те могат да намерят своя дом в хралупата на дървото, расщелине в земята. Но любимото им място – в гората, те не си строят гнездо в близост до мед кралица на липа.

Където живеят диви пчели

Днес ще ви разкажем за диви пчелите, местата им за живеене, за разликата диви насекоми от домашни, и всичко за ползите им мед.

Малко за историята на диви пчели

Учените са доказали, че първите диви пчели, пращуры на съвременните домашни насекоми, живели на Земята за още 140 милиона години. Те са се появили на планетата заедно с растения и дървета и в продължение на векове редовно, за да се справят със своята задача: опрашването на растенията, събиране на нектар, производство на мед. Учените смятат, че древните жалящие насекоми, на първо място осите са месоядни, но това се промени в процеса на еволюцията.

Характеристики на съществуването на диви пчели

Има над 20 хиляди вида диви пчели. Това са земни насекоми, но най-голям интерес представлява медоносная група. Медоносную дивата пчела лесно да се различи от дома. Тя е малка, има почти обикновен цвят, без характерните ярки ивици по тялото. Най-известният вид на тези насекоми живее в Септември. А за опасните планински склонове на Непал се намира най-голямата дива пчела лабориоза.

Струва си да се отбележи, че пчела също се класифицира като диво насекомо. Той е малък, но успява да бъдат опрашени огромно количество растения. Ворсистый слой върху тялото на пчелите да го предпазва от студа. Не се изненадвайте, ако попаднете на това насекомо, ангажирано в опрашването под дъжда или в облачен ден.

Диви пчели, както и други видове смъдене насекоми, се считат за высокоразвитыми. Те са група от строят гнездо, група се отглеждат младите насекоми, също кучно снасят мед и полезни вещества за зимата.

Имайте предвид, че днес див вид пчели-медоносов вписан в Червената книга и официално е под закрилата на обществени услуги.

Разликите домашни и диви пчели

За разлика от домашни насекоми, диви изключително издръжливи. В екстремни условия те да оцелеят при 50-градусном студа, могат да летят на разстояние 2 пъти по-голям и се отличават с повишен имунитет. Диви порода не страдат от заболявания, които са опасни за домашни видове.

Имайте предвид, че дивите видове на по-функционална, но те са много зли. При разрушаването на гнезда рояк напада, всички насекоми хващат на нарушителя.

Къде живеят диви пчели?

За съжаление, броят на медоносни видове насекоми значително намалява и продължава да намалява. Отговори на тях може да хотели близо селища на хора, например, под покрива на частен дом или на тавана.

По-често насекоми избират за построяване на гнезда на отдалечени места, добре скрити и закрити от атмосферни влияния

Също така това може да бъде една куха дървесина или планинска цепка. Важното е да е някъде наблизо е язовир и достатъчно количество растения-медоносов.

Клас разделение на насекоми

Ако пчелите се заселват в една куха дървесина (най-любимото им място), а броят на техните семейства може да бъде сто хиляди души. Всички насекоми помежду си (което за пореден път доказва тяхната уникалност) са разделени в класове:

  1. медоносните;
  2. работниците;
  3. матката, която е отговорна за целия рояк, снася младо пило.

Всеки човек знае точно своето място и своята работа, така че пчелите са много организирани и неутомимы.

Както медоносните насекоми строят своите кошери в природата?

В естествената си среда могат да се срещнат различни видове кошери, по-специално, разположени на дърветата. Това е една малка торбичка, образуван от трева, сухи листа и природни склеивающих вещества. В навечерието на зимата в кошера кипи работа: пукнатини замазываются прополис, подращивается млад потомство, изгоняются ленивцы-търтеи.

След приключване на тези работи, пчелите се събират на дъното на кошера. Това е най-топлото място, в което липсват мед пити.

Кошерите земни пчели

А земните видове насекоми, като мравки, живеят групи и пробие маса се движи под земята. В края на хода се намира норки, която пчела го подпечатва крака и мокри своята слюнка.

Ето такива компактни и безопасни получени къщи, във всяка от тях – на яйце върху канапе от цветния нектар. Факт е, че слюнката се втвърдява твърда обвивка и не пропуска вътре в жилища, вода и студ.

Полезни свойства на мед от диви пчели

Не може да се разкаже за ползите от мед на диви пчели. Поради малкия брой насекоми малко мед, че на няколко пъти повишава стойността му на световния пазар. Нежен възползва 1 път в година, той успява да узреят напълно. От кошера отива 1/3 от всички запаси. Мед от диви пчели много тъмна и гъста.

Си тягучую консистенция на мед запазва дължи на високото съдържание на цветен прашец и восък

Известен с мед на вкус, както и със своите лечебни свойства.

  1. Екологично чист продукт е най-доброто средство за засилване на имунитета. Богат е на фолиева киселина, витамини А и С, йод, фруктоза, минерали.
  2. Лекува заболявания на белите дробове и настинки, заболявания: бронхит, възпаление на белите дробове, грип, пневмония.
  3. Използва се при лечение на исхемична болест на сърцето и заболявания на бъбреците.
  4. Мед от диви пчели отлично се усвоява от стомаха, го използват за подобряване на апетита и за нормалната работа на СЧ.

Възможно ли е, да се размножават или за улов на диви пчели?

Да, рояк диви пчели могат да подманить, но ги засадят в домашни условия няма да стане. Опитни пчелари в горите и край къщи в Септември определят разрезанную специален начин на палубата. Това бортничество, който се смята за най-изглед на пчеларството. Но в такъв тестето рой продължава да живее живота си, а задача на човека време да се вземе мед от диви пчели.

Насекомите са много придирчиви, не се всякакви място и дървесината им харесат. Пчеларите се втрива борти (нарязани на тестето) ароматни билки, строят пити, а след заселването на насекоми отнемат част на мед, иначе пчелите слетят опустошена от гнездото. Макар че, ако толкова те беше избрана място, то в него могат да се успокоят.

А как да се отървете от гнездото?

Но не всички желаят приманивать на пчелите. Там е проблемът, ако, например, насекоми сплетоха гнездо под покрива на вашия дом или гараж. Кварталът е, честно казано, неприятно, но не забравяйте за редкостта на диви пчели и се опитайте да не ги унищожи с химикали, а се отблъскват. Още повече, използването на отрови срещу тези насекоми е забранено.

Единственият начин да се отървем – поимка рой начело с кралица. След това семейството на диви пчели се на безопасно разстояние от дома. Но за тази работа ви е необходим специален костюм, който сигурно ще затвори цял кожата, главата и т.н. Можете да видите тематично обучение видео, което ще помогне да се избегнат опасни ухапвания.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *