Че за празник на Меден спаси и на коя дата го празнуват православни?

Много обичаме в хората Меден спаси. Всяка година хората да си спомнят, коя дата трябва да се празнува, и често се интересуват, че това е за празника, каква него история и с какво са свързани основните традиции.

Това събитие се случва на първо място в тройката. След него винаги идва Ябълков и Вкусен Спаси. Всички те имат обща история и са свързани както с религиозни събития от миналото, така и с народни традиции по време на събиране на годишната реколта.

История

За да се разбере, което означава, че е празник, трябва да се обърнат към исторически източници. Още през IX век в Константинопол на тази дата в храма „Света София“ водеха Животворящий Кръст и едновременно освящали вода. В първата седмица на август хората идваха там, молихме се, прикладывались до Кръста и опитът малко светена вода. По този начин те защитава своето тяло и ум от различни заболявания. Празник ассоциировалось със здраве и дълголетие.

Също Меден Спас е свързан с почитания на Пресвета Богородица и Всемилостивого Спасител, Исус Христос. Техните икони са помагали при битките на княз Андрей Боголюбского и императора Мануила през XII век, отколкото и са спечелили народната слава и поклонение. В чест на прекрасните и радостни събития е настроен празник.

С този ден, който понякога се споменава като Мокър Спаси, свързани и други дати. Така, Кръщението на Рус се случи на 1 август 988 година. Ето защо, заедно с даровете на природата решено освящать и вода, като символ на посвещението към Спасителя.

Често свещеници по време на празника не забравяйте и за това, как цели семейства мъченици сила на вярата преодоля атака и са останали верни на Христа. Премина най-силният на изкушението и заплахи, те са загубили живота си за своята вярност. Такава смелост многократно бяха свещеници, техните ученици и дори обикновените хора.

Значение на празника

В Меден Спаси взето възхваляват Спасител на света, Господ Исус Христос и неговата майка Пресвятую нашия екип. Но също така това събитие е свързано и с всички други исторически дати през този период. Така че е важно да си спомним за мъки и подвизи, вяра и преданост към Бога, за да получат благословия, за да разберат значението на случили се събития и да осъзнаят опасно и гибельное положението на вярващите в този свят.

По време на молитва, изповедта и служба в църквата всеки човек трябва да осъзнае, че само вярата има значение. Тогава няма стихии, аварии, властта на други хора, нищо друго освен светско света не могат да повлияят на нашата същност, състояние и бъдещето. Това трябва да помогне да си възвърне близостта с Бога, за да се установят в своята вяра.

Когато Меден ще спаси?

Всяка година той се празнува на 14 август. След това идват и други празници – Ябълков и Вкусен Спаси. Нищо чудно, че продуктите са били избрани за такива имена. Именно в тези числа се случва последните години събирането на всеки един от даровете на природата.

Популярно счита, че медът е един от най подарък на Господа на обикновените хора. Точно това лечение помага в борбата с болестта, да се противопоставят на настинки и вируси, изграждане на работата на всички вътрешни органи. 14 август извършва окончателната такса от меден сот. Казват, че в следващите дни и този продукт вече ще бъде ниско. На празник се свалят в църква, за да освети и да принесе жертва на Бога.

Едновременно с това се събират и мак. Често могат да бъдат намерени в популярно име Маковый Спаси. Става въпрос за същия празник. Така че в корзинке заедно с мед, винаги присъстват и събрани на другия ден главата на растенията. Първите плодове, които се отглеждат на земята, приета донесе в Божия храм като благодарност за това, че хората могат да се ползват от природните дарове.

Тъй като, според историята, този празник е свързан и с вода, това се случва малко освещаване на водата. Можете да я донесе в църквата или да вземе достатъчно от общия капацитет в храма. Но дори и мана през този ден е свещена и лековита. По традиция също е общоприето, че празник може да е последният път, плуване в някой басейн. След това те цъфтят и стават студени.

За да получите бодрост и здраве за цялата година е прието да се яде по една лъжица мед и се измива с чиста студена вода от кладенеца. Мнозина ще кажат, че такова съчетание, напротив, може да предизвика само заболявания и възпалителни процеси. Но тъй като става въпрос за светия празник, а след това точно сега студена вода с мед ще стане уелнес ритуал. А тук, в друг период може да предизвика трескава състояние.

Видео: Меден Спас – пътуване на гостите.

Рецепти

В този ден хората ходят един на друг на гости. Затова задължително на масата трябва да бъдат вкусни празнични ястия. Не забравяйте, че Меден Спаси започва сериозен пост, който трае само до следващата почивка, но създава много строги забрани. Така че никакви месни или рибни ястия на масата не се допуска. Тестото за готвене, печене и трябва да бъде тънък.

Списък на най-популярните рецепти:

  1. Мед коврижка. Вземат чаена чаша захар, залейте го с 1 супена лъжица вода и 100-120 мл растително масло. Леко се загрява и се добавя мед в количество 2 супени лъжици. л. Важно е, че продуктите са разтворени и се смесва до хомогенна смес. Отделно се приготвя друг състав – 1 ч. л. сода за хляб, 2 супени лъжици. л. кафе или какао, щипка канела и кориандър. След това всички продукти се смесват помежду си. Важно е да не са се образували бучки. В края се добавя 0,5 чаша стафиди и толкова ядки в прахообразна форма, както и брашното с бакпулвера (1,5-2 супени лъжици). Консистенцията на тестото трябва да приличат на гъста сметана. Пече се при температура 200° за около час. За да придадат интересен вкус, готов gingerbread може да перемазать конфитюр или мармалад.
  2. Целувка мед. За да направите сладки питки за празници, трябва да се смесват брашното с пудра захар, кора на лимон, канела, карамфил, сода за хляб и мед. Консистенцията на тестото трябва да бъде еластична, е достатъчно твърда, но не прекалено стръмен. Разгъва целувка в 5 мм дебелина и разпространението кръгове за печене. След като изстине може да се поръси с сладка глазура.
  3. Меден квас. За да приготвите празнична напитка, в кипяща вода (5 литра) се добавят 800 г мед и се разбърква. След като течността се охлади до стайна температура трябва да въведете 25 г мая и пресен сок от два лимона. При желание може да го замени разтворена лимонена киселина. Всички разбърква се и се оставя да се запари за около 10-12 часа, например през нощта. Готовата отвара се консумират веднага или затворени в стъклени бутилки.
  4. Меден салата. За вкусната закуски достатъчно решетка на две морков и ябълка, добавете към него за около 10 счукани орехи и подправете с лимонов сок и пчелен продукт, в количество 2 супени лъжици. л.
  5. Манастирския мед. На 3 литра вода дават 1 кг екстри и се вари в продължение на 3 часа. Хмел (2 чаена лъжичка.) е обвит в марля, заедно с камъче и здраво вързани. Трябва да пропуснете го напитка и се вари още един час. Ако водата е силно выкипает, а след това му периодично се налива. След отстраняване от огъня, готовата отвара се прецежда и се поставя в стъклен съд. Но да я попълните трябва да е до края. По-нататък се оставя бутилката с мед тинктура за ферментация където и да е на топло място, като например, радиатор или печка. И само когато той престава да съска, там се излива здрав лева на черен чай. Отново се прецежда състава на няколко пъти. По-добър вкус може да се постигне чрез една година съхранение на напитки на хладно място.

Също така на този празник се поднася и други ястия, в които присъства мед или мак: рула, кифлички, зърнени храни (сочиво), салати и др. Както и за защита на семейното огнище от кавги, уроки и разваляне, глад трябва да се разлее мак във всеки ъгъл на къщата.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *