Болест на пчелите: симптоми, лечение

Към днешна дата има много заболявания на пчелите, които при несвоевременном намеса на пчеларя могат да доведат до загуба на цели семейства. Пролетна обработка на пчелите от болести – това е задължителна профилактика.

Болести на пчелите и техните признаци

Една от причините е, че след зимата насекоми са слаби и се нуждаят от допълнителни грижи. Всеки пчелар трябва да знае, какви са болести на пчелите и техните признаци, незабавно да се реагира в случай на възникване на неприятни ситуации.

Класификация на заболяванията

Всички болести на тези насекоми са разделени на такива характеристики:

  • старчески;
  • по произход;
  • патологоанатомические и клинични признаци;
  • сезонност (време на годината може да повлияе на развитието на заболяването, обаче, в края на сезона болест не изчезва, а продължава да напредва);
  • по пода (болестта може да повлияе на цялото семейство едновременно, но понякога се разболяват само пчелите работнички, търтеи или на матката).

Вредители – това е специална група. Да ги споделят на хищници и паразити, които живеят в пчелните семейства, разрушават гнездата им, ядат храна и мед, убиват насекоми.

Основна цел на пчеларя:

  • спазването на хигиената на пчелина;
  • навременното определяне на заболявания насекоми, редовно провеждане на профилактика и лечебни процедури;
  • спазването на хигиена;
  • осигуряване на нормални условия на живот.

Навременна реакция на всички признаци и профилактика на болести по пчелите ще попречи на развитието на заболяването и ще осигури нормален живот на пчелина, а също и добив „пчеловодного бизнес“.

Заразни болести

Тези заболявания възникват в случаи на попадане на патогени. В пчеларството те попадат отвън по различни начини: с заразени кошери, инвентар, се записват хора или насекоми. Вече в пчелина заболяването се разпространява по-нататък чрез храна, дрехи, вода и т.н. на Пчелните заразни болести се делят на инфекциозни и инвазионные. Последните заболявания причиняват микроорганизми от животински произход.

Ясни признаци на варроатоза при пчелите

Най-често това заболяване:

  • Варроатоз. Кърлеж е паразитът се установява в тялото на насекомото, в резултат на което цялото семейство може да остане в развитието. Изглежда елементарен какавиди, които умират, и цялото потомство, се унищожава. Ако навреме откриете паразита, може да се избегне негативни последствия. Използва се зърнеста газ или формалдехид. Профилактика се прави през пролетта или есента, насекоми, лекувани с фенотиазином.
  • Амебиоз. Такъв паразит, като амеба, може да удиви съдове насекоми. Симптомите се смята за движение на червата на насекоми върху стените на кошера (често се бърка с nosema). Корема при пчелите може да се увеличи значително. Развитието на заболяването допринасят за лошата храна, рязко пролетното застудяване, дълъг зимен сън и т.н. Лечение на насекоми прекарват наркотици под името ноземат.
  • Причинява nosema. Червата на насекоми, засегнати спорите на нозема. Целият кошер пачкается изпражнения, корема при пчелите се увеличава, могат да трепери крилца, а самите пчели стават бавно. След като са били открити мъртви пчели, им се препоръчва да се предаде в лабораторията. Ако диагнозата потвърдени, се изисква лечение цялата пчелните семейства. Ефективен метод се смята за хранене насекоми специален сироп антибиотик fumagillin. Също така трябва да бъдат дезинфекцирани кошери и целия работен инвентар.
  • Браулез. Този вид заболяване на пчелите се характеризира с появата на пчелните въшки между крилете си и по корема. Това доставя голямо безпокойство насекоми, в резултат на което намалява тяхната производителност. Браулы (въшки) достатъчно бързо да се размножават, така че при тяхното обезвреждане трябва да се извърши обработката на пчелните семейства прахово наркотици фенотиазином.
  • Акарапидоз. Причинител – кърлеж акарапис Уди, той е паразит в трахеята, в резултат на насекомото умира. Пчелите престават да летят, те просто растопыривают крила и пълзи. Преди лечението се препоръчва да се отдава на насекоми в лабораторията. При лечението се прилагат следните препарати: хапчета тедиона, фольбекс, специални хартиени ленти, които са импрегнирани с этилдихлорбензилатом.
  • Сенотаиноз. Причинител – муха сенотаиния, която в движение е в състояние да снася своите ларви. Паразити да проникнат на пчелите, което води до смъртта на последния. Да се определи заболяване на следните основания: да се надува корема, пчелите губят способността си да летят. Заразените пчели трябва да се унищожи, а кошерите трябва да се справят 1%-ной вода, нишесте, суспензия, която съдържа 0,5% хлорофос.

Микроорганизми, които са от растителен произход, предизвикват инфекциозни болести по пчелите. Към тях се отнасят бактерии, вирусни заболявания, риккетсии, гъбички.

Американски гнилец по пчелите

Най-често срещаните са следните:

  • Американски гнилец. Изложени победят възрастни ларви. Признак на заболяване –
    потъмняване на капачки клетки, на мястото на които с течение на времето се образуват дупки. В клетки, ларви започват да гният, в резултат на което се появява миризма на лепило за дърво. Ако заразени семейства малко, им се препоръчва просто да се унищожи. Ако направите това няма да вдигне ръка, тогава трябва да се настрои на по-продължително лечение. Подходящи такива медикаменти: тетрациклин, biomitsin, окситетрациклин, еритромицин.
  • Европейският гнилец. Причинител е streptococcus плютон, който се удивлява на челяд. Тази болест е по-голяма заплаха през пролетта. Първите симптоми – това е нещо, което пчелните ларви започват да пожълтяват, с течение на времето се разграждат и отделят миризма тухлого месо. Отлично се бори с болестта террамицин. В случаите, когато насекоми едновременно удивлява американският и европейският гнилец, се прилагат тези методи на лечение, както при американския.
  • Мешотчатый потомство. Признаци на заболяване, е следното: пъстри пити с пило, ларви, подобни на торбичка, изпълнен с течност сив на цвят, който с времето изсъхват. Лечение се извършва левомицинитом или биомицином. Като профилактика се извършва обработка на хлортетрациклином или окситетрациклином.
  • Аскосфероз. Това е така наречената calc потомство. Ако ларвите са покрити с плесненным разцвет бял цвят или да се превърне в жълт цвят, това означава вирусно заболяване разтърси пчелни семейства. Засегнатите клетки се унищожават, а обхвата на внимателно обработени на огън.
  • Аспергиллез. Гъбично заболяване, което засяга не само децата, но и възрастните насекоми. Причинител на заболяването е плесневый гъби. Той може да навреди не само пчелите, но може и передаться човек. Връх опасност идва пролетта, най – малко- през лятото. Причината е повишена влажност. При болест на ларвите стават черни, а мъртви екземпляри втвърдяват, затова се използва и в името на „каменно пило“. Пита с гъбички се отстранява, а кошерите се дезинфекцира.
  • Гафниоз. В противен случай болестта се нарича „паратиф“. Тя се удивлява на възрастни пчели. Причина може да стане обикновена превръзка или замърсена вода. Ние насекоми може да се наблюдава малък диария, те отслабват, да треперят крила и да започнат повече да пълзи, да лети. Лечението се извършва по същия начин, както при европейските и американските гнильце.

Инфекциозни протичащи заболявания са много опасни, защото те лесно и бързо се разпространява в пчелина и води до масовата смърт на насекомите. Начинаещите пчелари се препоръчва за опознаването на информация, вижте на снимки или видеоклипове, консултирайте се с опитни собственици на пчелини, за да предотврати смъртта на своите пчелните семейства.

Незаразные заболявания

Незаразные болести на пчелите и тяхното лечение доведе много неприятности. Те могат да възникнат поради неправилно съдържание, развъждане на насекоми, както и от лошо хранене. Достатъчно често се наблюдават фуражни токсикозы.

При неправилно отглеждане може да се случи замерший пило или родени насекоми ще некомпетентни. Ако са нарушени условията, например, преохлаждането или перегревание на пчелните семейства, може да се появи застуженный пило или пчелите просто запариваются.

Токсикозы могат да бъдат няколко вида. Химически възниква за сметка на отравяне с отрови, най-често тези, които се използват за защита на растенията от вредители. Неорганични соли водят до солевому токсикозу. Медена роса се появява в резултат на ядене на бедните падьи. Ако насекомите са събирали прашец или нектар с отровни растения може да възникне отравяне.

Към днешна дата достатъчно много на информационни материали (книги, снимки, видео), отнасящи се до въпрос на пчеларството. Струва подробно да проучи въпроси, които разказват за това, какви са болести и неприятели на пчелите. Редовните грижи, профилактика, точното съдържание и начини на хранене ще помогнат за спасяването на пчелните семейства от болести и да се осигури успешното управление на пчелина.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *