Алергия към пчелен мед

Полезни свойства на меда са известни на всеки. Този продукт се използва широко народни врачевателями при различни заболявания. Но дали е само от полза той носи? Може ли да са алергични към мед? Оказва се, че при някои хора този продукт, особено за цветя, може да предизвика алергични прояви.

Какъв мед да не причинява алергии? Хипоалергенни са акациев и естетиката на гърдата мед, ако той се характеризира с високо качество. Рядко предизвикват нежелана реакция, горчица, ябълков и слънчоглед продукт.

Първа помощ

При откриване на признаци на алергия, които са добре видими на снимката по-долу, трябва да се вземат антихистамин средство (например, Левоцетиризин или Кларитин) и да се обади на бърза помощ.

Причини за алергия към мед

Пчелите за приготвянето на мед се използва полените на растението. Именно тя е и има алергични свойства. След обработка на цветен прашец в по-голямата си част се губи способността да се провокира алергия, но не напълно.

Трябва да знаете, че обикновено се причинява алергии прашец само някои растения. Затова симптоматика се проявява при употреба далеч не всички сортове мед. Освен това, пчеларите твърдят, че чист мед не предизвиква алергични реакции в организма.

Провокира развитието на алергии в състояние на следните фактори:

  • „Неузрели“ мед – много пчеларите в мед се добавят захар, за да се ускори узряването, или готов продукт, отглеждани меласа, за да се увеличи теглото му.
  • Химикали. Някои пчелари дават на пчелите за засилване на дейността им, специални лекарства, които попадат след това и в крайния продукт. Следователно, алергии не се развива в продукт на пчеларството, а в съставките на медикамент.
  • Антибиотици. Ако пчелите лекуват антибактериални лекарства, то те в остатъчните количества попадат в мед и провокира неприятните симптомите на това.
  • Дезинфектанти, които се използват при обработка на кошерите.
  • Неспазването на изискванията за хигиена, поради което в лакомстве се появява мухъл.
  • Генетично предразположение. Обикновено от подобен проблем страдат почти всички членове на семейството.
  • Нарушенный обмяната на веществата. В такъв случай всеки продукт може да предизвика разчупена реакция.
  • Някои заболявания (алергичен ринит, бронхиална астма).
  • Прекаляване с лакомство. Не си струва за един ден да яде по 100 грама (за деца дневната норма – 30-50 гр).

Симптоми и форма на изразяване

Как се изразява алергия? Знае няколко характерни признаци:

  • кожни и респираторни прояви;
  • реакции на лигавиците на дихателната и храносмилателната система.

Възможни са и допълнителни симптоми:

  • главоболие;
  • повишена температура или да я конни надбягвания;
  • студени тръпки и треска;
  • повишено изпотяване;
  • силна жажда;
  • временна загуба на слуха;
  • умора;
  • депресивно състояние.

Алергични прояви се откриват вече половин час след употребата на продуктите на пчеларството.

При деца

Как се проявява алергията при децата? Детския организъм е силно податлива на различни влияния, тъй като му имунитет не е съвсем напълно развит. Затова педиатрите не препоръчва да се дават продукти на пчеларството и лекарства, базирани на тях децата до постигане на 3-годишна възраст.

Прочетете също така: Хедър мед

Алергия към мед, детето най-често се посочва за себе си диатезом или крапивницей, могат да обнаруживаться петна по кожата. Обрив първо става осезаемо по ръцете, краката и корема, малко по – късно- на лицето му. Особено остро се проявява алергия при грудничков.

При възрастни

Как изглежда алергичен към мед при възрастни? Симптомите при възрастни обикновено по-малко изразени, отколкото при деца.

Понякога се наблюдава псевдоаллергия: продукт активно за премахва токсините и токсични вещества, които причиняват прояви, сходни с признаците на алергия към мед.

На кожни покровах

Наблюдава дразнене, подуване и гиперемия кожа, открити обриви и мехури.

На дихателните пътища

Алергична реакция към меда се проявява:

  • хрема;
  • чести чиханием;
  • силна кашлица;
  • першением в гърлото;
  • дрезгав глас на глас;
  • свистящим и учащенным дишането;
  • болезненностью в белите дробове;
  • задух;
  • бронхоспазмами.

Лигавиците

Очите изчервявам се и се подува, възниква обилно слезоточивость, езика и гърлото стават отечными, подути устни.

Стомашно-чревния тракт

До диспепсическим прояви на храносмилателната система са колики, подуване на корема, гадене, повръщане, разстройство на храносмилането.

Етап прояви

По степен на выраженности симптоматика може да бъде лека, умерена и тежка.

При лека етап се наблюдават болки в стомаха. При грудничков болезнените усещания са метеоризмом и диария. Възможни са кихане, хрема, сълзене на очите, възпалено гърло, свирки и хрипове в гърдите.

При умерена степен на кожни воалите подуе, покрити высыпаниями, които могат да се разпространят по цялото тяло. При деца често се изчервява и се подува очите, се появяват главоболие и повръщане, активно се отделя пот.

В тежка фаза на кожата е покрита с големи и набъбнали, оказва се надрывистый кашлица, задух, спазми на бронхите, се появява силна жажда, оток на лигавиците на устната кухина, полагане на ушите, влошаване на слуха. В особено тежки случаи се развива оток на Квинке или анафилактичен шок.

При анафилактичен шок драстично намалява налягане, увеличено отделяне на пот, кожата е бледа или изчервява, се появява силна жажда, човек става разсеян, изпитва непоносимо чувство на безпокойство, той се затруднява или спира дишането.

При отеке Квинке вздуваются кожни воалите, силно подути мазен, че може да причини спиране на дишането.

При липса на незамедлительной медицинска помощ при отеке Квинке и анафилактична шок е възможен фатален изход.

Как да се провери, има ли алергии?

Как да се провери алергични към мед? За тази цел можете да се възползвате от помощта на официалната медицина, или домашни методи.

В първия случай алерголог ще проведе тестове за алергии: скарифиционные проба на кожната покривка, или анализ за идентифициране на имуноглобулин клас, Т.е. Тези изследвания се характеризират с висока точност, но те са доста скъпи и отнемат много време.

А как да се определи непоносимост към полезни екстри себе си? В домашни условия може да се проведе 2 вид на изпитване:

  1. Вътрешно – малко мед се поставят в устата за няколко минути, не се гълта. Ако реакция липсва, тогава непоносимост към продукта липсва. Ако започнаха да се подуват език и устни, се оказа възпалено, това трябва внимателно изплакнете устата с вода.
  2. Външно – капка мед се нанася върху вътрешната извивка на лакътя. Ако на кожата не се появяват обриви и петна, това може да се наслади на вкусен и полезен десерт.

Как за лечение на алергия към мед

Оптимален ефект може да се постигне при провеждане на комплексна терапия, съчетаваща прием на аптеки лекарства, прилагането на рецепти от народната медицина и спазването на диета.

Прочетете също така: Трябва ли мед засахариваться и защо?

Децата се лекуват в болнични условия. За възрастни може да се лекува в домашни условия.

Лекарства

Основните препарати, които се прилагат при лечението на алергия, антихистамини (например, Супрастин). Те премахват сърбеж, отоци, кашлица и друга неприятна симптомите на това, стабилизиране на състоянието на пациента. Се предлагат под формата на таблетки, а също и под формата на свещички и детски сиропи.

За да се изведат на алергени от организма, приемат хелатори (например, Энтеросгель). С тяхна помощ ще успее да се справи с болки в корема, гадене, повръщане и диария.

Външни алергични прояви, лекувани с местни средства: мехлеми и гелями (например, Бепантен). При това могат да се използват хормонални и нехормонални лекарства. Хормонални мехлеми се характеризират с висока ефективност, но предизвикват привикване и странични ефекти. Така че ги използват само в тежко състояние и не повече от пет дни. Децата и бременните жени мехлеми, съдържащи хормони, са противопоказани.

– Хормонални средства не предизвиква привикване и странични ефекти, благодарение на които може да се прилага продължително време.

Те се препоръчват за лечение на деца и на бременни жени. При алергичен хрема на помощ ще дойдат назални препарати, които антихистамин на действие.

При силен опухании на отделните части на тялото ще деконгестанти лекарства. Но те са противопоказани при глаукома и нестабилно кръвно налягане. В случай на затруднения в дишането трябва да се обадя на бърза помощ.

При избора на лекарства лекарят взема предвид възрастта на пациента, наличието на други заболявания, индивидуални особености на организма. Така че в никакъв случай не може да се отдадете на самолечение, което може да влоши ситуацията.

Народни средства за защита

При лечение на алергии широко използвани са следните народни средства:

  • Обриви с кисело мляко или заквасена сметана, поръсва се с оризов или картофено нишесте.
  • Лекуван с кожа чаена приготвяне на чай.
  • Във вода (250 миллилитрах) се разтваря борна киселина (няколко милиграма). Разтворът се използват за лосиони.
  • Правят лосиони, отвари от лечебни билки (лайка, наследяване, невен, градински чай, бял равнец, жълт кантарион), или се добавя ги в баня.
  • При кашлица пийте корен от женско биле.

Диета

Трябва напълно да се откаже от пчелните продукти, както и ястия, напитки и лекарства, базирани на тях. Също така по време на лечението трябва да се изключат храни, които могат да провокират появата на алергични реакции са: цитрусови плодове, ананаси и други екзотични плодове, ягоди и малини, шоколад и какао, сдобу и сладолед, колбаси, солени и пушени продукти, храни и кисели краставички, газирани напитки.

В първата седмица на основата на хранителния режим трябва да бъде зеленчукови супи, тестени изделия и зърнени храни, некрепкий чай. По-късно се добавят варено постно месо, яйца, бобови култури, мляко и млечни продукти, зеленчуци, плодове.

От замяна на мед при алергии?

Много рецепти съдържат продукт на пчеларството. От тогава може да се замени с мед в такива случаи? Страхотен заместител ще кленов или царевичен сироп, притежаващи приятен вкус. Също така можете да се възползвате от меласа.

Профилактика на алергии към мед

За да се предотврати проблема, е необходимо да се купуват продукти само от доказани доставчици. Не си струва да се превишава дневната доза. С повишено внимание трябва да има сладост бременни жени. По време на хранене трябва да се откаже изобщо.

Не може да се даде лечение на деца под три години. За да го въведете в диетата трябва да е постепенно, а в първо време по-добре да се разрежда с вода. Специално внимание трябва да се обърне на укрепването на имунната система.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *